Citadela Pro 5.0.3 - en to mk translation catalogue (553 entries)

note: translators: %s plugin's name
en: %s plugin and PHP incompatiblity
mk: Некомпатибилност на приклучокот %s и PHP

note: translators: %s plugin's name
en: %s plugin and WordPress incompatiblity
mk: Некомпатибилност на приклучокот %s и WordPress

note: translators: %s plugin's name
en: %s plugin has beed deactivated
mk: Приклучокот %s е деактивиран

note: translators: %s plugin's name
en: %s plugin incompatibility
mk: Некомпатибилност на приклучокот %s

note: translators: %s - list of required plugins
en: (You can download them from your AitThemes account)
mk: (Можете да ги преземете од вашата сметка на AitThemes)

en: 100% horizontal
mk: 100% хоризонтално

en: 100% vertical
mk: 100% вертикално

en: Accept
mk: Прифати

en: Add empty space between blocks that will look differently on desktop and on mobile devices.
mk: Додајте празен простор помеѓу блоковите што ќе изгледаат поинаку на десктоп и на мобилни уреди.

en: Additional text
mk: Дополнителен текст

en: Additional text displayed with the field. It can contain HTML formatting such as urls to link to your terms or privacy policy.
mk: Дополнителен текст се прикажува со полето. Може да содржи форматирање на HTML, како што се url-ови за поврзување со вашите услови или политика за приватност.

[ctx: settings]
en: Advanced
mk: Напредно

en: Advanced settings
mk: Напредни поставувања

en: Align Text Center
mk: Порамни Текст Центар

en: Align Text Left
mk: Порамнете го текстот лево

en: Align Text Right
mk: Порамнете го текстот десно

en: Align logo section to the left side
mk: Порамнете го делот за лого на левата страна

en: All
mk: Сите

en: All Special Pages
mk: Сите специјални страници

note: translators: %s plugin's name
en: All blocks were moved to %s plugin.
mk: Сите блокови беа преместени во приклучокот %s.

en: Allows you to easily add company services to your website.
mk: Ви овозможува лесно да додавате услуги на компанијата на вашата веб-страница.

en: Allows you to insert text with custom settings and font.
mk: Ви овозможува да вметнете текст со сопствени поставки и фонт.

en: Allows you to put page title anywhere you like. For example after header image.
mk: Ви овозможува да го ставите насловот на страницата каде што сакате. На пример по сликата на заглавието.

en: Announcements Bar
mk: Бар со огласи

en: Announcements bar
mk: Лента за соопштенија

en: Announcements bar allows you to present any important announcements on the top of all your pages.
mk: Лентата за соопштенија ви овозможува да ги презентирате сите важни соопштенија на врвот на сите ваши страници.

en: Announcements bar is displayed after selected date and time.
mk: Лентата за соопштенија се прикажува по избраниот датум и време.

en: Announcements bar is displayed until selected date and time.
mk: Лентата за соопштенија се прикажува до избраниот датум и време.

en: Anonymize IP address of your website visitors.
mk: Анонимизирајте ја IP адресата на посетителите на вашата веб-страница.

en: Appearance
mk: Изглед

en: Appearance settings for your website
mk: Поставки за изгледот на вашата веб-локација

en: Applied for Simple type of Announcements bar.
mk: Пријавено за Едноставен тип на лента со објави.

en: Ascending
mk: Растечки

en: Author biographical info
mk: Биографски податоци за авторот

en: Author name
mk: Име на авторот

en: Availability of selected style depends on selected font for titles.
mk: Достапноста на избраниот стил зависи од избраниот фонт за наслови.

en: Available range
mk: Достапен опсег

en: Background Image Overlay
mk: Преклопување на сликата во заднина

en: Background Settings
mk: Поставки за заднина

en: Background color
mk: Боја на позадина

en: Background color type
mk: Тип на боја на позадина

en: Background gradient
mk: Градиент на позадина

en: Background image
mk: Позадинска слика

en: Background image repeat
mk: Повторување на сликата во позадина

en: Background image size
mk: Големина на сликата во заднина

en: Background position
mk: Положба во позадина

en: Background settings for your website header
mk: Поставки за заднина за заглавието на вашата веб-локација

en: Bar Background color
mk: Боја на позадината на лентата

en: Black
mk: Црното

en: Blog Page
mk: Блог страница

en: Blog Posts
mk: Објави на блог

en: Blur radius
mk: Радиус на заматување

en: Bold
mk: Задебелен

en: Bold (700)
mk: Задебелен (700)

en: Border Settings
mk: Поставки за граници

en: Border color
mk: Боја на границата

en: Border radius
mk: Граничен радиус

en: Border radius options
mk: Опции за граничен радиус

en: Border width
mk: Ширина на границата

en: Borders color
mk: Боја на границите

en: Borders width
mk: Ширина на границите

en: Bottom
mk: Дното

[ctx: position]
en: Bottom
mk: Дното

en: Bottom Left
mk: Долно лево

en: Bottom Right
mk: Долу десно

en: Box layout
mk: Распоред на кутијата

en: Box width
mk: Ширина на кутијата

en: Burger menu only
mk: Само мени за плескавица

en: Button Background color
mk: Копче Боја на позадина

en: Button URL
mk: URL на копче

en: Button background
mk: Заднина на копчињата

en: Button link
mk: Врска со копчиња

en: Button settings
mk: Поставки на копчињата

en: Button text
mk: Текст на копчето

en: Buttons Border Radius
mk: Граничен радиус на копчињата

en: Cancel
mk: Откажи

en: Carousel autoplay enabled
mk: Овозможена е автоматска репродукција на рингишпил

en: Carousel loop mode enabled
mk: Режимот на јамка на рингишпил е овозможен

en: Categories
mk: Категории

en: Category
mk: Категорија

en: Category description
mk: Опис на категоријата

en: Category title
mk: Наслов на категорија

en: Category:
mk: Категорија:

en: Center
mk: Центар

[ctx: header layout]
en: Center
mk: Центар

en: Change HTML tag
mk: Променете ја HTML ознаката

en: Change icon
mk: Променете ја иконата

en: Change image
mk: Променете ја сликата

en: Change image for desktop resolution
mk: Променете ја сликата за резолуција на работната површина

en: Change image for mobile resolution
mk: Променете ја сликата за мобилна резолуција

en: Citadela - Special Pages
mk: Цитадела - Специјални страници

en: Citadela Blocks
mk: Блокови Цитадела

en: Citadela Content Settings
mk: Поставки за содржина на Citadela

en: Citadela Posts Blocks
mk: Блокови на објави на Цитадела

note: Plugin Name of the plugin
en: Citadela Pro
mk: Цитадела Про

en: Citadela Service Block image size
mk: Големина на сликата за блокирање на услугата Citadela

en: Citadela Special Pages
mk: Специјални страници на Цитадела

[ctx: header layout]
en: Classic
mk: Класичен

[ctx: theme layout]
en: Classic
mk: Класичен

en: Clear
mk: Јасно

en: Cluster
mk: Грозд

en: Cluster Block
mk: Кластер Блок

en: Collapse menu to button
mk: Собери го менито во копче

en: Collapsible footer widgets options
mk: Опции за виџети за склопување на подножјето

en: Color settings
mk: Поставки за боја

en: Colors
mk: Бои

en: Comment author name will not be linked to url inserted in Website field
mk: Името на авторот на коментарот нема да биде поврзано со URL-адресата вметната во полето на веб-локација

en: Comment text field
mk: Текстуално поле за коментар

en: Comments Extension can be used to add help text to every single input in WordPress Comment form.
mk: Екстензијата за коментари може да се користи за додавање текст за помош на секој поединечен внес во формуларот за коментари на WordPress.

en: Comments extension
mk: Проширување на коментари

en: Comments links settings
mk: Поставки за врски со коментари

en: Confirm
mk: Потврди

en: Contain
mk: Содржи

en: Content
mk: содржина

en: Content size
mk: Големина на содржината

en: Content size width
mk: Ширина на големината на содржината

en: Content width
mk: Ширина на содржината

en: Content width sizes
mk: Големини на ширина на содржината

en: Cookies expiration
mk: Истекот на колачињата

en: Cover
mk: Покријте

[ctx: label for css property "cover": image in background cover entire place]
en: Cover
mk: Покријте

en: Cover column height
mk: Висина на капакот на колоната

en: Current block view
mk: Тековен приказ на блок

en: Current page title
mk: Тековен наслов на страницата

en: Custom Header is enabled. Following options may not have effect for this page.
mk: Прилагодено заглавие е овозможено. Следниве опции можеби нема да имаат ефект за оваа страница.

en: Custom Header with Custom Logo is enabled for this page. Change of logo image may not be visible in preview.
mk: Прилагодено заглавие со приспособено лого е овозможено за оваа страница. Промената на сликата на логото можеби не е видлива во прегледот.

en: Custom Page Title
mk: Прилагоден наслов на страницата

en: Custom codes
mk: Прилагодени кодови

en: Custom image
mk: Прилагодена слика

en: Custom logo
mk: Прилагодено лого

en: Custom logo image
mk: Прилагодена слика на логото

en: Customize colors
mk: Приспособете ги боите

en: Customized options for mobile screen width.
mk: Приспособени опции за ширина на екранот на мобилниот телефон.

en: Date
mk: Датум

en: Date color
mk: Боја на датум

en: Date from
mk: Дата од

en: Date to
mk: Датум до

en: Day hours color
mk: Боја на дневните часови

en: Day title color
mk: Боја на насловот на денот

en: Days without defined time will be hidden.
mk: Деновите без дефинирано време ќе бидат скриени.

en: Decoration Color
mk: Боја за декорација

en: Decoration color
mk: Боја за декорација

en: Default
mk: Стандардно

[ctx: theme design]
en: Default
mk: Стандардно

[ctx: default size of image in background]
en: Default size
mk: Стандардна големина

en: Define border radius for different parts of design.
mk: Дефинирајте го радиусот на границата за различни делови од дизајнот.

en: Delete row
mk: Избриши ред

en: Descending
mk: Опаѓачки

en: Design Options
mk: Опции за дизајн

en: Desktop
mk: Десктоп

en: Desktop settings
mk: Поставки на работната површина

en: Desktop size
mk: Големина на работната површина

en: Disable author name link
mk: Оневозможи врска со името на авторот

en: Disable default margins
mk: Оневозможи стандардни маргини

en: Disable editor comment links
mk: Оневозможете ги врските за коментари на уредникот

en: Disable featured table
mk: Оневозможи истакната табела

en: Disable guest comment links
mk: Оневозможи врски за коментари од гости

en: Disable image
mk: Оневозможи слика

en: Disable import/export
mk: Оневозможи увоз/извоз

en: Disable link to featured image in blog post
mk: Оневозможете ја врската до истакнатата слика во објавата на блогот

en: Disable non-editor comment links
mk: Оневозможи врски за коментари што не се уредници

en: Disable separator
mk: Оневозможи разделувач

en: Display product, service or packages offers in the table. Set the best deal, show discounted price and write important features for comparison.
mk: Прикажете ги понудите на производи, услуги или пакети во табелата. Поставете ја најдобрата зделка, покажете цена со намалена цена и напишете важни карактеристики за споредба.

en: Displays list of posts based on filters. For example posts only from specific category.
mk: Прикажува листа на објави врз основа на филтри. На пример, објави само од одредена категорија.

en: Displays paginated list of posts on WordPress Blog page.
mk: Прикажува странициран список на објави на страницата со блог на WordPress.

en: Do not use float numbers, please.
mk: Не користете пловечки броеви, ве молам.

en: Downloading&#8230;
mk: Се презема…

en: Drop Layout package here
mk: Оставете го пакетот Layout овде

note: translators: 1. Start html anchor tag, 2. End html anchor tag
en: Easily create and manage an events calendar with %1$sThe Events Calendar%2$s free plugin.
mk: Лесно креирајте и управувајте со календар на настани со бесплатниот приклучок %1$sКалендар на настани%2$s.

en: Edit Special Page
mk: Уреди специјална страница

en: Edit or update the image
mk: Уредете ја или ажурирајте ја сликата

en: Email field
mk: Поле за е-пошта

en: Enable
mk: Овозможи

en: Enable collapsible footer wigets area
mk: Овозможете ја областа за додатоци за склопување на подножјето

en: Enable featured table
mk: Овозможи истакната табела

en: Error
mk: Грешка

en: Events
mk: Настани

en: Expiration of saved cookies in days.
mk: Истекот на зачуваните колачиња за неколку дена.

note: translators: %s site name
en: Export %s Layout
mk: Извези Распоред на %s

en: Extra Bold (900)
mk: Екстра задебелено (900)

en: Extra-bold
mk: Екстра-храбро

en: Extra-light
mk: Екстра-лесни

en: Featured
mk: Избрана

en: Featured image link
mk: Врска со истакната слика

en: Field label
mk: Ознака на теренот

en: Filter special pages list
mk: Филтрирајте го списокот со специјални страници

en: Filters
mk: Филтри

en: Fixed background image
mk: Фиксна слика за позадина

en: Fixed image
mk: Фиксна слика

en: Font size
mk: Големина на фонтот

en: Font size unit
mk: Единица за големина на фонт

en: Footer Color
mk: Боја на подножјето

en: Footer code
mk: Код на подножјето

en: Forced inside space
mk: Принудени внатре во просторот

en: Friday
mk: петок

en: From AitThemes:
mk: Од AitThemes:

note: translators: %s - list of required plugins
en: From AitThemes: %s
mk: Од AitThemes: %s

en: From WordPress.org:
mk: Од WordPress.org:

note: translators: %s - list of required plugins
en: From WordPress.org: %s
mk: Од WordPress.org: %s

en: Full Sticky header
mk: Целосно лепливо заглавие

en: Full size
mk: Целосна големина

en: Full size width
mk: Ширина со целосна големина

en: Fullwidth
mk: Целосна ширина

en: Fullwidth header
mk: Заглавие со целосна ширина

en: Fullwidth size
mk: Големина со целосна ширина

en: General Border Radius
mk: Генерален граничен радиус

en: General Layout
mk: Општ распоред

en: General options for desktop.
mk: Општи опции за работна површина.

en: General settings
mk: Општи поставувања

en: Google Analytics tracking ID.
mk: ID за следење на Google Analytics.

en: Google font
mk: Фонт на Google

en: Gradient
mk: Градиент

en: Gradient degree
mk: Степен на градиент

en: Gradient overlay
mk: Преклопување на градиент

en: Gradient under image, useful for .png images in background.
mk: Градиент под сликата, корисен за .png слики во позадина.

en: HTML tag
mk: HTML ознака

en: Half layout page
mk: Половина страница со распоред

en: Header Background
mk: Позадина на заглавието

en: Header Color
mk: Боја на заглавието

en: Header Color Overlay
mk: Преклопување на бојата на заглавието

en: Header Image
mk: Заглавие слика

en: Header Image Position
mk: Позиција на сликата на заглавието

en: Header Image Repeat
mk: Повторување на сликата на заглавието

en: Header Image Size
mk: Големина на сликата на заглавието

en: Header Layout
mk: Распоред на заглавието

en: Header background
mk: Заднина на заглавието

en: Header code
mk: Код на заглавие

en: Header text
mk: Текст на заглавието

en: Height Settings
mk: Поставки за висина

en: Height unit
mk: Единица за висина

en: Hidden on desktop
mk: Скриени на работната површина

en: Hidden on mobile
mk: Скриен на мобилен

en: Hidden title in full sticky header on desktop
mk: Скриен наслов во целосно лепливо заглавие на работната површина

en: Hidden title in full sticky header on mobile
mk: Скриен наслов во целосно лепливо заглавие на мобилен телефон

en: Hide Site title
mk: Сокриј наслов на страницата

en: Hide button with link
mk: Копче сокриј со врска

en: Hide discount price
mk: Сокриј ја цената на попустот

en: Hide empty days
mk: Скриј празни денови

en: Hide only on mobile
mk: Скриј само на мобилен

en: Hide site title
mk: Сокриј наслов на страницата

en: Hide site title and tagline
mk: Сокриј наслов и ознака на страницата

en: Hide tagline only
mk: Сокриј само ознака

en: Horizontal offset
mk: Хоризонтално поместување

en: Icon color
mk: Боја на иконата

en: If enabled, sticky posts will be displayed on the top of listed posts.
mk: Ако е овозможено, лепливите објави ќе се прикажуваат на врвот на наведените објави.

en: Image
mk: Слика

en: Image overlay color
mk: Боја на преклопување на сликата

en: Image position
mk: Позиција на сликата

en: Image repeat
mk: Повторување на сликата

en: Image size
mk: Големина на слика

en: Images
mk: Слики

en: Import Layout
mk: Увези распоред

en: Import and export layout settings pages will be disabled
mk: Страниците за поставки за распоред за увоз и извоз ќе бидат оневозможени

en: Import done!
mk: Увозот е завршен!

en: Import layout from file
mk: Увезете распоред од датотека

en: Import of Layout package will <strong>delete all your content</strong> - all Posts, Pages, Media, Tags and Categories.
mk: Пакетот со увоз на распоред ќе <strong>ја избрише целата ваша содржина</strong> - сите објави, страници, медиуми, ознаки и категории.

en: In "em" unit
mk: Во единицата „ем“.

en: Infobar
mk: Инфобар

en: Infobar can be used to display cookies notification on your website. It is displayed to all new visitors that come to your website. They can click on the button to hide it. Infobar is then hidden for number of days set it “Cookie expiration” field.
mk: Инфо лентата може да се користи за прикажување известување за колачиња на вашата веб-локација. Се прикажува на сите нови посетители што доаѓаат на вашата веб-страница. Тие можат да кликнат на копчето за да го сокријат. Инфо лентата потоа се крие за број на денови поставете го полето „Истекување на колачиња“.

en: Insert URL for button. Leave empty to hide the button.
mk: Вметнете URL за копче. Оставете празно за да го скриете копчето.

note: translators: 1. minimum number value
en: Insert number larger than %1$s, or leave empty for default value.
mk: Вметнете број поголем од %1$s или оставете празно за стандардната вредност.

note: translators: 1. minimum number value
en: Insert number larger than %1$s.
mk: Вметнете број поголем од %1$s.

note: translators: 1. maximum number value
en: Insert number smaller than %1$s, or leave empty for default value.
mk: Вметнете број помал од %1$s или оставете празно за стандардната вредност.

note: translators: 1. maximum number value
en: Insert number smaller than %1$s.
mk: Вметнете број помал од %1$s.

en: Insert row after
mk: Вметнете ред после

en: Insert text
mk: Вметнете текст

en: Insert valid number, please.
mk: Внесете важечки број, ве молиме.

en: Insert your Google Analytics Tracking ID. Google Analytics tracking code will be added to your website.
mk: Вметнете го вашиот ID за следење на Google Analytics. Кодот за следење на Google Analytics ќе биде додаден на вашата веб-страница.

en: Inset shadow
mk: Вметната сенка

en: Install required plugins
mk: Инсталирајте ги потребните приклучоци

en: Installing and activating plugins&#8230;
mk: Инсталирање и активирање приклучоци…

en: It's not Citadela Layout package
mk: Тоа не е пакетот Citadela Layout

en: Item subtitle
mk: Поднаслов на ставката

en: Item title
mk: Наслов на ставка

en: Large
mk: Големи

en: Large size
mk: Голема големина

en: Layout Exporter
mk: Извозник на распоред

en: Layout Exporter feature exports WordPress pages, posts and all Citadela options and settings. You can use Layout Exporter to create a Citadela layout that you can easily install to another Citadela website.
mk: Функцијата Layout Exporter извезува страници, објави на WordPress и сите опции и поставки на Citadela. Можете да го користите Layout Exporter за да креирате распоред на Citadela што лесно можете да го инсталирате на друга веб-локација на Citadela.

en: Layout Importer needs to have the PHP ZIP extension installed. Please install it or contact your hosting provider.
mk: Layout Importer треба да ја има инсталирано наставката PHP ZIP. Ве молиме инсталирајте го или контактирајте со вашиот хостинг провајдер.

en: Layout import/export settings
mk: Поставки за увоз/извоз на распоред

en: Layouts
mk: Распоред

en: Layouts import and export is disabled
mk: Увозот и извозот на распоредот е оневозможен

en: Left
mk: Лево

en: Left align logo
mk: Лого за порамнување налево

en: Left side
mk: Лева страна

en: Letter spacing
mk: Растојание на буквите

en: Light
mk: Светлина

en: Light (100)
mk: Светло (100)

en: Line height
mk: Висина на линијата

en: Lines color
mk: Боја на линии

en: Link
mk: Врска

en: List layout
mk: Распоред на листа

en: Location
mk: Локација

en: Location description
mk: Опис на локацијата

en: Location title
mk: Наслов на локација

en: Location:
mk: Локација:

en: Logo font size
mk: Големина на фонтот на логото

en: Logo image in custom header.
mk: Слика на логото во прилагодено заглавие.

en: Logo image max width
mk: Максимална ширина на сликата на логото

en: Logo space max width
mk: Максимална ширина на просторот на логото

en: Main Menu
mk: Главно мени

en: Medium
mk: Средно

en: Medium size
mk: Средна големина

en: Membership
mk: Членство

en: Menu button color
mk: Боја на копчето за мени

en: Minimum value 1500px, leave empty for unlimited width.
mk: Минимална вредност 1500 px, оставете празно за неограничена ширина.

en: Mininum height
mk: Минимална висина

en: Mobile
mk: Мобилен

en: Mobile Settings
mk: Мобилни поставки

en: Mobile settings
mk: Мобилни поставки

en: Mobile size
mk: Големина на мобилниот

en: Mobile width breakpoint
mk: Точка на прекин на ширината на мобилниот телефон

[ctx: theme layout]
en: Modern
mk: Модерен

en: Monday
mk: понеделник

en: Move down
mk: Да се движи надолу

en: Move up
mk: Движете се нагоре

en: Name field
mk: Поле за име

en: Next
mk: Следно

en: No Repeat
mk: Нема повторување

en: No borders
mk: Нема граници

[ctx: label for css property "no-repeat": do not repeat image in background]
en: No repeat
mk: Нема повторување

en: No results found.
mk: Не се пронајдени резултати.

en: No special pages found.
mk: Не се пронајдени специјални страници.

en: None
mk: Никој

en: Normal (400)
mk: Нормално (400)

en: Note: standard page title will be hidden.
mk: Забелешка: стандардниот наслов на страницата ќе биде скриен.

en: Number of items
mk: Број на ставки

en: OK
mk: добро

en: Oops! That page can't be found.
mk: Упс! Таа страница не може да се најде.

en: Open in new window
mk: Отвори во нов прозорец

en: Open link in new tab
mk: Отворете ја врската во нов таб

en: Opened footer wigets area
mk: Отворена област за белешки за подножјето

en: Opening Hours
mk: Работно време

en: Opening Hours settings
mk: Поставки за Работно време

en: Order Options
mk: Опции за нарачка

en: Order by
mk: Нарачајте по

en: Original
mk: Оригинален

en: Overlay color
mk: Боја на преклопување

en: Overlay gradient
mk: Градиент на преклопување

en: Overlay opacity
mk: Непроѕирност на преклопување

en: PHP ZIP extension not found
mk: Екстензијата PHP ZIP не е пронајдена

en: Page Color
mk: Боја на страницата

en: Please do not close this browser window until the Layout package is imported completely.
mk: Ве молиме не го затворајте овој прозорец на прелистувачот додека пакетот Layout не се увезе целосно.

en: Please understand that Layout Exporter does not export everything from WordPress, such as WooCommerce invoices or data from other 3rd party plugins. There are many other plugins available for migration purposes.
mk: Разберете дека Layout Exporter не извезува сè од WordPress, како што се фактури на WooCommerce или податоци од други додатоци од трета страна. Има многу други приклучоци достапни за миграција.

en: Position
mk: Позиција

en: Position on website
mk: Позиција на веб-страницата

en: Post Details
mk: Детали за објавување

en: Posts
mk: Објави

en: Posts navigation
mk: Навигација на објави

en: Posts settings
mk: Поставки за објави

en: Preview is displayed only in Customizer screen.
mk: Прегледот се прикажува само на екранот на Customizer.

en: Previous
mk: Претходна

en: Price Table
mk: Табела за цени

en: Price table alignment
mk: Усогласување на табелата со цени

en: Radial gradient
mk: Радијален градиент

en: Random
mk: Случајно

en: Read more link
mk: Прочитајте повеќе линк

en: Ready to use Citadela layouts
mk: Подготвен за користење распоред на Citadela

note: Description of the plugin
en: Ready to use layouts and blocks for Citadela with many customization options
mk: Подготвени за употреба распореди и блокови за Citadela со многу опции за прилагодување

note: translators: %s plugin's name
en: Recently activated theme is not compatible with %s plugin, therefore the plugin was deactivated.
mk: Неодамна активираната тема не е компатибилна со приклучокот %s, затоа приклучокот беше деактивиран.

en: Regular
mk: Редовни

en: Remove image
mk: Отстранете ја сликата

[ctx: label for css property "repeat": repeat image in background]
en: Repeat
mk: Повторете

[ctx: label for css property "repeat-x": repeat horizontally image in background]
en: Repeat horizontally
mk: Повторете хоризонтално

[ctx: label for css property "repeat-y": repeat vertically image in background]
en: Repeat vertically
mk: Повторете вертикално

en: Replace default label of the field.
mk: Заменете ја стандардната ознака на полето.

en: Replace image
mk: Заменете ја сликата

en: Required plugins
mk: Потребни додатоци

en: Reset
mk: Ресетирање

en: Responsive Spacer
mk: Одговорен разделник

en: Responsive Text
mk: Одговорен текст

en: Responsive options applied under screen width
mk: Одговорните опции се применуваат под ширината на екранот

en: Reusable Blocks
mk: Блокови за повеќекратна употреба

en: Reusable blocks settings
mk: Поставки за блокови за повеќекратна употреба

en: Right
mk: Во право

en: Right side
mk: Десна страна

en: Saturday
mk: сабота

en: Save Settings
mk: Зачувај ги поставките

en: Search Special ages
mk: Пребарување Специјални возрасти

en: Search results for:
mk: Резултати од пребарувањето за:

en: Select Google Font for your website
mk: Изберете Google Font за вашата веб-страница

en: Select Layout package
mk: Изберете Layout пакет

en: Select alignment
mk: Изберете порамнување

en: Select alignment on mobile design
mk: Изберете усогласување на мобилниот дизајн

en: Select background type
mk: Изберете тип на позадина

en: Select color combinations for your website
mk: Изберете комбинации на бои за вашата веб-страница

en: Select font weight
mk: Изберете тежина на фонтот

en: Select image
mk: Изберете слика

en: Select layout
mk: Изберете распоред

en: Select layout for website header
mk: Изберете распоред за заглавието на веб-локацијата

en: Select layout for your website
mk: Изберете распоред за вашата веб-страница

en: Select size
mk: Изберете големина

en: Semi-bold
mk: Полу-болдирани

en: Service
mk: Сервис

en: Service Image
mk: Слика за услуга

en: Service description text
mk: Текст за опис на услугата

en: Service header
mk: Заглавие на услугата

en: Set background image
mk: Поставете слика за позадина

en: Set custom image
mk: Поставете сопствена слика

en: Set custom logo image
mk: Поставете сопствена слика на логото

en: Set header color as background image overlay
mk: Поставете ја бојата на заглавието како преклопување на сликата во заднина

en: Sets if widgets in footer are opened or closed by default on mobile after page load. Applicable if collapsible widgets are enabled.
mk: Поставува дали виџетите во подножјето се отвораат или затвораат стандардно на мобилен по вчитувањето на страницата. Применливо ако се овозможени виџети за склопување.

en: Settings
mk: Поставки

en: Settings Saved
mk: Поставките се зачувани

en: Settings for main menu in header
mk: Поставки за главното мени во заглавието

en: Settings for site header
mk: Поставки за заглавие на страницата

en: Shadow Settings
mk: Поставки за сенки

en: Shadow color
mk: Боја на сенка

en: Show always
mk: Покажи секогаш

en: Show button with link
mk: Прикажи копче со врска

en: Show categories
mk: Прикажи категории

en: Show date
mk: Прикажи датум

en: Show description
mk: Прикажи опис

en: Show discount price
mk: Прикажи попуст цена

en: Show featured image
mk: Прикажи истакната слика

en: Show header over content
mk: Прикажи заглавие над содржината

en: Show icon
mk: Прикажи икона

en: Show image
mk: Прикажи слика

en: Show image as icon
mk: Прикажи ја сликата како икона

en: Show in menu
mk: Прикажи во менито

en: Show link to manage Reusable blocks in admin menu
mk: Прикажи врска за управување со блокови за повеќекратна употреба во администраторското мени

en: Show locations
mk: Прикажи локации

en: Show only on mobile
mk: Прикажи само на мобилен

en: Show opening hours on your website.
mk: Покажете го работното време на вашата веб-страница.

en: Show or hide Cluster block only on mobile screen size.
mk: Прикажи или сокриј блок на кластер само на големината на екранот на мобилниот.

en: Show preview of Announcement Bar
mk: Прикажи преглед на лентата со огласи

en: Show transparent header without additional background settings.
mk: Прикажи проѕирно заглавие без дополнителни поставки за заднина.

en: Show website
mk: Прикажи веб-страница

[ctx: settings]
en: Simple
mk: Едноставно

en: Simple layout
mk: Едноставен распоред

en: Simple settings
mk: Едноставни поставки

en: Simple settings allow you to show simple text and button in your announcements bar. Colors can be customized via WordPress customizer.
mk: Едноставните поставки ви дозволуваат да прикажете едноставен текст и копче во лентата за соопштенија. Боите може да се прилагодат преку приспособувачот на WordPress.

en: Simple text styles
mk: Едноставни стилови на текст

en: Simplified typography styles for blog posts pages
mk: Поедноставени стилови на типографија за страници со објави на блогови

en: Single color
mk: Еднобојна

en: Single color overlay
mk: Преклопување со една боја

en: Sizes for Content, Wide and Fullwidth layout types used in design.
mk: Големини за типови на распоред на содржина, широк и целосна ширина што се користат во дизајнот.

en: Skip number of posts from start
mk: Прескокнете го бројот на објави од почеток

en: Small
mk: Мали

en: Small size
mk: Мала големина

en: Space around logo
mk: Простор околу логото

en: Space around menu button
mk: Копче за простор околу менито

en: Spacer height in
mk: Висина на растојание во

en: Spacer settings
mk: Поставки за разделник

en: Spacing Settings
mk: Поставки за проред

[ctx: post type singular name]
en: Special Page
mk: Специјална страница

[ctx: admin menu]
en: Special Pages
mk: Специјални страници

[ctx: post type general name]
en: Special Pages
mk: Специјални страници

en: Special container that is always on full width if there is no sidebar or columns. You can insert there other blocks and set container background.
mk: Специјален контејнер кој е секогаш на целосна ширина ако нема странична лента или колони. Може да вметнете други блокови и да поставите позадина на контејнерот.

en: Special page updated.
mk: Специјалната страница е ажурирана.

en: Special pages list
mk: Список на специјални страници

en: Special pages list navigation
mk: Навигација со листа на специјални страници

en: Spread radius
mk: Радиус на ширење

en: Sticky header on desktop
mk: Лепливо заглавие на работната површина

en: Sticky header on mobile
mk: Лепливо заглавие на мобилен

en: Sticky header settings
mk: Лепливи поставки за заглавието

en: Sticky posts first
mk: Први лепливи објави

en: Styles
mk: Стилови

en: Subtitle
mk: Поднаслов

en: Subtitle color
mk: Боја на титл

en: Sunday
mk: недела

en: Table subtitle
mk: Поднаслов на табелата

en: Table title
mk: Наслов на табелата

en: Tag description
mk: Опис на ознаката

en: Tag name
mk: Име на ознака

en: Tehre was an error with downloading layout
mk: Имаше грешка при преземањето на распоредот

en: Text
mk: Текст

en: Text Font
mk: Фонт за текст

en: Text alignment
mk: Порамнување на текстот

en: Text color
mk: Боја на текстот

en: Text color in custom header.
mk: Боја на текстот во прилагодено заглавие.

en: Text displayed in the Infobar. It can contain HTML formatting such as URLs to link to your terms or privacy policy.
mk: Текст прикажан во Инфо лентата. Може да содржи форматирање на HTML, како што се URL-адреси за поврзување со вашите услови или политика за приватност.

en: Text displayed on the button in announcements bar. Leave empty to hide the button.
mk: Текст прикажан на копчето во лентата со соопштенија. Оставете празно за да го скриете копчето.

en: Text displayed on the button. If no text is specified, X sign will be used to close Infobar.
mk: Текст прикажан на копчето. Ако не е наведен текст, знакот X ќе се користи за затворање на Инфо лентата.

en: Text of announcement
mk: Текст на огласот

en: Thank you for activating Citadela Pro.
mk: Ви благодариме што го активиравте Citadela Pro.

note: translators: %s plugin's name
en: The %s plugin could not be activated. It is not compatible with the current active theme.
mk: Приклучокот %s не може да се активира. Не е компатибилен со тековната активна тема.

en: The Citadela Layout requires these plugins. The required plugins will be installed and activated automatically. In case you don't have access to one of the plugins, some pages might be incomplete.
mk: Распоредот на Citadela ги бара овие приклучоци. Потребните додатоци ќе се инсталираат и активираат автоматски. Во случај да немате пристап до еден од приклучоците, некои страници може да се нецелосни.

en: The content could not be imported.
mk: Содржината не можеше да се увезе.

en: The process can take anywhere between 30 seconds to 30 minutes depending on the size of the Layout package and speed of connection (mainly due to downloading demo images).
mk: Процесот може да потрае од 30 секунди до 30 минути во зависност од големината на пакетот Layout и брзината на поврзување (главно поради преземање демо слики).

en: Theme Layout
mk: Распоред на тема

en: There was an error with installing plugins
mk: Настана грешка при инсталирањето на приклучоците

en: Thick borders
mk: Дебели граници

en: Thin
mk: Тенки

en: Thin borders
mk: Тенки граници

note: translators: 1. Start html anchor tag, 2. End html anchor tag
en: This setting defines whether to use our Citadela styles in %1$sThe Events Calendar%2$s plugin or use the plugin's styles.
mk: Оваа поставка дефинира дали да ги користиме нашите стилови на Citadela во приклучокот %1$sКалендар на настани%2$s или да ги користиме стиловите на приклучокот.

en: Thursday
mk: четврток

en: Tile
mk: Плочка

en: Tile Horizontally
mk: Плочка Хоризонтално

en: Tile Vertically
mk: Плочка Вертикално

en: Title
mk: Наслов

en: Title color
mk: Боја на насловот

en: Titles Font
mk: Фонт за наслови

en: Titles Style
mk: Стил на наслови

en: To edit the image, you need permission to upload media.
mk: За да ја уредите сликата, потребна ви е дозвола за поставување медиуми.

en: Top
mk: Врв

[ctx: position]
en: Top
mk: Врв

en: Top Left
mk: Горе лево

en: Top Right
mk: Горе десно

en: Tracking ID
mk: ID за следење

en: Tracking privacy
mk: Следење на приватноста

en: Transparent header
mk: Транспарентен заглавие

en: Tueasday
mk: Вторник

en: Tuesday
mk: вторник

en: Turn on Announcements bar functionality
mk: Вклучете ја функционалноста на лентата за соопштенија

en: Turn on Comments extension functionality
mk: Вклучете ја функционалноста на наставката за коментари

en: Type
mk: Тип

en: Type for search...
mk: Напишете за пребарување...

en: Typography
mk: Типографија

en: Upload an image file or pick one from your media library.
mk: Поставете датотека со слика или изберете една од вашата медиумска библиотека.

en: Uploaded ZIP file is not Citadela Layout package or it is old incompatible Layout package. Please download the newest package from your AitThemes account.
mk: Поставената ZIP-датотека не е пакет на Citadela Layout или е стар некомпатибилен пакет Layout. Ве молиме преземете го најновиот пакет од вашата сметка на AitThemes.

en: Uploading&#8230;
mk: Се прикачува…

en: Urls from editor comment text will be removed. Applied for user roles with edit post capability like Contributor and higher.
mk: Урловите од текстот на коментарот на уредникот ќе бидат отстранети. Применето за кориснички улоги со можност за уредување објава, како што е Contributor и повисоко.

en: Urls from guest comment text will be removed
mk: УРЛ-ите од текстот на коментарот на гостите ќе бидат отстранети

en: Urls from non-editor comment text will be removed. Applied for user roles without edit post capability like Subscriber.
mk: УРЛ-ите од текстот за коментар без уредник ќе бидат отстранети. Применето за кориснички улоги без можност за уредување објава како што е претплатник.

en: Use Citadela styles
mk: Користете ги стиловите на Citadela

en: Use Infobar on your website
mk: Користете ја лентата со информации на вашата веб-страница

en: Use custom header
mk: Користете прилагодено заглавие

en: Use custom width settings
mk: Користете прилагодени поставки за ширина

en: Use default font
mk: Користете стандарден фонт

en: Use default font weight
mk: Користете стандардна тежина на фонтот

en: Use responsive options
mk: Користете одговорни опции

en: Using font size from theme design.
mk: Користење на големината на фонтот од дизајнот на темата.

en: Using letter spacing from theme design.
mk: Користење на растојание од букви од дизајнот на темата.

en: Using line height from theme design.
mk: Користење на висината на линијата од дизајнот на темата.

en: Vertical offset
mk: Вертикално поместување

en: View Demo
mk: Прикажи демо

en: View layouts
mk: Погледнете ги распоредите

en: View more
mk: Гледај Повеќе

en: Visibility on mobile
mk: Видливост на мобилен телефон

en: WP Button Block
mk: Блокирање на копчињата WP

en: We keep your email so we can communicate with you about our product and services. For further details please see <a href="#">our privacy policy</a>.
mk: Ја чуваме вашата е-пошта за да можеме да комуницираме со вас за нашите производи и услуги. За повеќе детали, ве молиме погледнете ја <a href="#">нашата политика за приватност</a> .

en: We keep your name so we can communicate with you about our product and services. For further details please see <a href="#">our privacy policy</a>.
mk: Го чуваме вашето име за да можеме да комуницираме со вас за нашите производи и услуги. За повеќе детали, ве молиме погледнете ја <a href="#">нашата политика за приватност</a> .

en: We keep your website URL so we can communicate with you about our product and services. For further details please see <a href="#">our privacy policy</a>.
mk: Ние го задржуваме URL-то на вашата веб-локација за да можеме да комуницираме со вас за нашите производи и услуги. За повеќе детали, ве молиме погледнете ја <a href="#">нашата политика за приватност</a> .

en: We're importing the Layout package...
mk: Го увезуваме пакетот Layout...

note: translators: 1. url to upgrading guide, 2. plugin's name
en: We've noticed that you're running an outdated version of PHP which is no longer supported, therefore <em>the plugin was deactivated</em>. Make sure your site is fast and secure, by <a href='%1$s'>upgrading PHP to the latest version</a>. Minimal requirement for %2$s is <strong>PHP 5.6.20</strong>.
mk: Забележавме дека користите застарена верзија на PHP која повеќе не е поддржана, па затоа <em>приклучокот беше деактивиран</em> . Проверете дали вашата страница е брза и безбедна, со <a href='%1$s'>надградба на PHP на најновата верзија</a> . Минималниот услов за %2$s е <strong>PHP 5.6.20</strong> .

note: translators: 1. url to upgrading guide, 2. plugin's name
en: We've noticed that you're running an outdated version of WordPress, therefore <em>the plugin was deactivated</em>. Make sure your site is secure and up to date, by <a href='%1$s'>updating WordPress to the latest version</a>. Minimal requirement for %2$s is <strong>WordPress 5.2</strong>.
mk: Забележавме дека користите застарена верзија на WordPress, затоа <em>приклучокот беше деактивиран</em> . Проверете дали вашата страница е безбедна и ажурирана, со <a href='%1$s'>ажурирање на WordPress на најновата верзија</a> . Минималниот услов за %2$s е <strong>WordPress 5.2</strong> .

en: Website URL field
mk: Поле за URL на веб-страница

en: Wednesday
mk: среда

en: Wide
mk: Широк

en: Wide size
mk: Широка големина

en: Wide size width
mk: Широка со широка големина

en: Widgets area in footer can be opened or closed on mobile.
mk: Областа на виџети во подножјето може да се отвори или затвори на мобилен телефон.

en: Width Settings
mk: Поставки за ширина

en: With advanced settings you have full control over html and styles for your announcements bar.
mk: Со напредните поставки имате целосна контрола врз html и стиловите на лентата со објави.

en: You can import any of the available Citadela Layouts.
mk: Можете да увезете кој било од достапните распореди на Citadela.

en: Your comments help us to improve our products and services so we keep recording them. We use the comment also for future reference. For further details please see <a href="#">our privacy policy</a>.
mk: Вашите коментари ни помагаат да ги подобриме нашите производи и услуги за да продолжиме да ги снимаме. Коментарот го користиме и за идна референца. За повеќе детали, ве молиме погледнете ја <a href="#">нашата политика за приватност</a> .

en: Your current content will be deleted
mk: Вашата моментална содржина ќе биде избришана

en: ZIP files
mk: ZIP датотеки

en: button text
mk: текст на копчето

[ctx: Uploader: Drop Layout package here - or - Select Layout package]
en: or
mk: или

en: read more text
mk: прочитај повеќе текст

en: row text...
mk: текст на ред...
