Citadela Pro 5.0.3 - en to ro translation catalogue (528 entries)

note: translators: %s plugin's name
en: %s plugin and PHP incompatiblity
ro: Incompatibilitate între pluginul %s și PHP

note: translators: %s plugin's name
en: %s plugin and WordPress incompatiblity
ro: Incompatibilitate între pluginul %s și WordPress

note: translators: %s plugin's name
en: %s plugin has beed deactivated
ro: Plugin-ul %s a fost dezactivat

note: translators: %s plugin's name
en: %s plugin incompatibility
ro: Incompatibilitate plugin %s

note: translators: %s - list of required plugins
en: (You can download them from your AitThemes account)
ro: (Le puteți descărca din contul dumneavoastră AitThemes)

en: 100% horizontal
ro: 100% orizontal

en: Accept
ro: Acceptă

en: Add empty space between blocks that will look differently on desktop and on mobile devices.
ro: Adăugați spații goale între blocuri, care vor arăta diferit pe desktop și pe dispozitivele mobile.

en: Additional text
ro: Text suplimentar

en: Additional text displayed with the field. It can contain HTML formatting such as urls to link to your terms or privacy policy.
ro: Text suplimentar afișat împreună cu câmpul. Acesta poate conține formatare HTML, cum ar fi linkuri către termenii și condițiile de utilizare sau către politica de confidențialitate.

[ctx: settings]
en: Advanced
ro: Avansat

en: Advanced settings
ro: Setări avansate

en: Align Text Center
ro: Alinierea textului la centru

en: Align Text Left
ro: Alinierea textului la stânga

en: Align Text Right
ro: Alinierea textului la dreapta

en: Align logo section to the left side
ro: Aliniați secțiunea cu logo-ul în partea stângă

en: All
ro: Toate

en: All Special Pages
ro: Toate paginile speciale

note: translators: %s plugin's name
en: All blocks were moved to %s plugin.
ro: Toate blocurile au fost mutate în extensia %s.

en: Allows you to easily add company services to your website.
ro: Vă permite să adăugați cu ușurință serviciile companiei pe site-ul dvs. web.

en: Allows you to insert text with custom settings and font.
ro: Vă permite să inserați text cu setări și fonturi personalizate.

en: Allows you to put page title anywhere you like. For example after header image.
ro: Vă permite să puneți titlul paginii oriunde doriți. De exemplu, după imaginea din antet.

en: Announcements Bar
ro: Anunțuri Bar

en: Announcements bar
ro: Bara de anunțuri

en: Announcements bar allows you to present any important announcements on the top of all your pages.
ro: Bara de anunțuri vă permite să prezentați orice anunț important în partea de sus a tuturor paginilor dvs.

en: Announcements bar is displayed after selected date and time.
ro: Bara de anunțuri este afișată după data și ora selectate.

en: Announcements bar is displayed until selected date and time.
ro: Bara de anunțuri este afișată până la data și ora selectate.

en: Anonymize IP address of your website visitors.
ro: Anonimizați adresa IP a vizitatorilor site-ului dvs. web.

en: Appearance
ro: Aspect

en: Appearance settings for your website
ro: Setări de aspect pentru site-ul dvs. web

en: Applied for Simple type of Announcements bar.
ro: Aplicat pentru tipul simplu de bare de anunțuri.

en: Ascending
ro: Ascendant

en: Author biographical info
ro: Informații biografice ale autorului

en: Author name
ro: Numele autorului

en: Availability of selected style depends on selected font for titles.
ro: Disponibilitatea stilului selectat depinde de fontul selectat pentru titluri.

en: Available range
ro: Gama disponibilă

en: Background Image Overlay
ro: Suprapunere imagine de fundal

en: Background Settings
ro: Setări de fundal

en: Background color
ro: Culoarea de fundal

en: Background color type
ro: Tipul de culoare de fundal

en: Background gradient
ro: Gradient de fundal

en: Background image
ro: Imagine de fundal

en: Background image repeat
ro: Repetarea imaginii de fundal

en: Background image size
ro: Dimensiunea imaginii de fundal

en: Background position
ro: Poziția de fond

en: Background settings for your website header
ro: Setări de fundal pentru antetul site-ului dvs.

en: Bar Background color
ro: Culoarea de fundal a barei

en: Black
ro: Negru

en: Blog Page
ro: Pagina de blog

en: Blog Posts
ro: Postări pe blog

en: Blur radius
ro: Raza de estompare

en: Border Settings
ro: Setări de frontieră

en: Border color
ro: Culoare de frontieră

en: Border radius
ro: Raza de frontieră

en: Border radius options
ro: Opțiuni de rază de frontieră

en: Border width
ro: Lățimea marginii

en: Borders color
ro: Culoarea marginilor

en: Borders width
ro: Lățimea marginilor

en: Bottom
ro: Partea de jos

[ctx: position]
en: Bottom
ro: Partea de jos

en: Bottom Left
ro: În stânga jos

en: Bottom Right
ro: Partea de jos dreapta

en: Box layout
ro: Dispunerea cutiei

en: Box width
ro: Lățimea cutiei

en: Burger menu only
ro: Numai meniul Burger

en: Button Background color
ro: Culoarea de fundal a butonului

en: Button URL
ro: Buton URL

en: Button background
ro: Fundalul butonului

en: Button link
ro: Buton link

en: Button settings
ro: Setări pentru butoane

en: Button text
ro: Textul butonului

en: Buttons Border Radius
ro: Butoane Raza de frontieră a butoanelor

en: Cancel
ro: Anulează

en: Carousel autoplay enabled
ro: Carusel autoplay activat

en: Carousel loop mode enabled
ro: Modul de buclă carusel activat

en: Categories
ro: Categorii

en: Category
ro: Categoria

en: Category description
ro: Descrierea categoriei

en: Category title
ro: Titlul categoriei

en: Category:
ro: Categorie:

en: Center
ro: Centru

[ctx: header layout]
en: Center
ro: Centru

en: Change HTML tag
ro: Modificarea tag-ului HTML

en: Change icon
ro: Schimbă pictograma

en: Change image
ro: Schimbă imaginea

en: Change image for desktop resolution
ro: Modificarea imaginii pentru rezoluția desktop-ului

en: Change image for mobile resolution
ro: Modificarea imaginii pentru rezoluția mobilă

en: Citadela - Special Pages
ro: Citadela - Pagini speciale

en: Citadela Blocks
ro: Blocuri Citadela

en: Citadela Content Settings
ro: Citadela Setări de conținut

en: Citadela Half Layout Settings
ro: Citadela Half Layout Setări

en: Citadela Posts Blocks
ro: Citadela Posts Blocuri

en: Citadela Service Block image size
ro: Citadela Service Block dimensiunea imaginii

en: Citadela Special Pages
ro: Pagini speciale Citadela

[ctx: header layout]
en: Classic
ro: Clasic

[ctx: theme layout]
en: Classic
ro: Clasic

en: Clear
ro: Clar

en: Collapse menu to button
ro: Reducerea meniului la un buton

en: Collapsible footer widgets options
ro: Opțiuni de widget-uri de subsol pliabile

en: Color settings
ro: Setări de culoare

en: Colors
ro: Culori

en: Comment author name will not be linked to url inserted in Website field
ro: Numele autorului comentariului nu va fi legat de url-ul inserat în câmpul Website

en: Comment text field
ro: Câmp de text pentru comentarii

en: Comments Extension can be used to add help text to every single input in WordPress Comment form.
ro: Comments Extension poate fi folosit pentru a adăuga text de ajutor la fiecare intrare în formularul de comentarii WordPress.

en: Comments extension
ro: Extinderea comentariilor

en: Comments links settings
ro: Setări pentru linkuri de comentarii

en: Confirm
ro: Confirmați

en: Contain
ro: Conține

en: Content
ro: Conținut

en: Content size
ro: Dimensiunea conținutului

en: Content size width
ro: Lățimea dimensiunii conținutului

en: Content width
ro: Lățimea conținutului

en: Content width sizes
ro: Dimensiunile lățimii conținutului

en: Cookies expiration
ro: Expirarea cookie-urilor

en: Cover
ro: Copertă

[ctx: label for css property "cover": image in background cover entire place]
en: Cover
ro: Copertă

en: Cover column height
ro: Înălțimea coloanei de acoperire

en: Current block view
ro: Vizualizarea blocului curent

en: Current page title
ro: Titlul paginii curente

en: Custom Header is enabled. Following options may not have effect for this page.
ro: Este activat antetul personalizat. Este posibil ca următoarele opțiuni să nu aibă efect pentru această pagină.

en: Custom Header with Custom Logo is enabled for this page. Change of logo image may not be visible in preview.
ro: Antetul personalizat cu logo personalizat este activat pentru această pagină. Este posibil ca modificarea imaginii logo-ului să nu fie vizibilă în previzualizare.

en: Custom Page Title
ro: Titlu de pagină personalizat

en: Custom codes
ro: Coduri personalizate

en: Custom image
ro: Imagine personalizată

en: Custom logo
ro: Logo personalizat

en: Custom logo image
ro: Imaginea personalizată a logo-ului

en: Customize colors
ro: Personalizați culorile

en: Customized options for mobile screen width.
ro: Opțiuni personalizate pentru lățimea ecranului mobil.

en: Date
ro: Data

en: Date color
ro: Culoarea datei

en: Date from
ro: Data de la

en: Date to
ro: Data la

en: Day hours color
ro: Ziua ore culoare

en: Day title color
ro: Culoarea titlului zilei

en: Days without defined time will be hidden.
ro: Zilele fără oră definită vor fi ascunse.

en: Decoration Color
ro: Culoare de decorare

en: Decoration color
ro: Culoare de decorare

en: Default
ro: Implicit

[ctx: theme design]
en: Default
ro: Implicit

[ctx: default size of image in background]
en: Default size
ro: Dimensiunea implicită

en: Define border radius for different parts of design.
ro: Definirea razei de frontieră pentru diferite părți ale desenului.

en: Delete row
ro: Ștergeți rândul

en: Descending
ro: Coborâre

en: Design Options
ro: Opțiuni de proiectare

en: Desktop settings
ro: Setări desktop

en: Desktop size
ro: Dimensiune desktop

en: Disable author name link
ro: Dezactivați link-ul cu numele autorului

en: Disable default margins
ro: Dezactivați marjele implicite

en: Disable editor comment links
ro: Dezactivați legăturile de comentarii ale editorului

en: Disable featured table
ro: Dezactivarea tabelului prezentat

en: Disable guest comment links
ro: Dezactivați legăturile de comentarii ale oaspeților

en: Disable image
ro: Dezactivați imaginea

en: Disable import/export
ro: Dezactivarea importului/exportului

en: Disable link to featured image in blog post
ro: Dezactivați linkul către imaginea prezentată în postarea de pe blog

en: Disable non-editor comment links
ro: Dezactivați legăturile de comentarii ale non-editorilor

en: Disable separator
ro: Dezactivați separatorul

en: Display product, service or packages offers in the table. Set the best deal, show discounted price and write important features for comparison.
ro: Afișați în tabel ofertele de produse, servicii sau pachete. Stabiliți cea mai bună ofertă, afișați prețul redus și scrieți caracteristicile importante pentru comparație.

en: Displays list of posts based on filters. For example posts only from specific category.
ro: Afișează o listă de mesaje pe baza filtrelor. De exemplu, postări numai din anumite categorii.

en: Displays paginated list of posts on WordPress Blog page.
ro: Afișează lista paginată a postărilor pe pagina Blog WordPress.

en: Do not use float numbers, please.
ro: Nu folosiți numere cu flotor, vă rog.

en: Downloading&#8230;
ro: Descărcare&#8230;

en: Drop Layout package here
ro: Aruncați pachetul Layout aici

note: translators: 1. Start html anchor tag, 2. End html anchor tag
en: Easily create and manage an events calendar with %1$sThe Events Calendar%2$s free plugin.
ro: Creați și gestionați cu ușurință un calendar de evenimente cu pluginul gratuit %1$sThe Events Calendar%2$s.

en: Edit Special Page
ro: Editați pagina specială

en: Edit or update the image
ro: Editați sau actualizați imaginea

en: Email field
ro: Câmpul de e-mail

en: Enable
ro: Activați

en: Enable collapsible footer wigets area
ro: Activați zona de peruci de subsol pliabil

en: Enable featured table
ro: Activați tabelul prezentat

en: Error
ro: Eroare

en: Events
ro: Evenimente

en: Expiration of saved cookies in days.
ro: Expirarea cookie-urilor salvate în zile.

note: translators: %s site name
en: Export %s Layout
ro: Exportați %s Layout

en: Featured
ro: Recomandate

en: Featured image link
ro: Legătura cu imaginea prezentată

en: Field label
ro: Eticheta câmpului

en: Filter special pages list
ro: Filtrarea listei de pagini speciale

en: Filters
ro: Filtre

en: Fixed background image
ro: Imagine de fundal fixă

en: Fixed image
ro: Imagine fixă

en: Font size
ro: Mărimea fontului

en: Font size unit
ro: Unitatea de mărime a fontului

en: Footer Color
ro: Culoare de subsol

en: Footer code
ro: Cod de subsol

en: Forced inside space
ro: Spațiu interior forțat

en: Friday
ro: Vineri

en: From AitThemes:
ro: De la AitThemes:

note: translators: %s - list of required plugins
en: From AitThemes: %s
ro: De la AitThemes: %s

en: From WordPress.org:
ro: De la WordPress.org:

note: translators: %s - list of required plugins
en: From WordPress.org: %s
ro: De la WordPress.org: %s

en: Full Sticky header
ro: Antet lipicios complet

en: Full size
ro: Dimensiune completă

en: Full size width
ro: Lățime completă

en: Fullwidth
ro: Lățime completă

en: Fullwidth header
ro: Antet cu lățime completă

en: Fullwidth size
ro: Dimensiunea lățimii întregi

en: General Border Radius
ro: Raza generală de frontieră

en: General Layout
ro: Dispunere generală

en: General options for desktop.
ro: Opțiuni generale pentru desktop.

en: General settings
ro: Setări generale

en: Google Analytics tracking ID.
ro: ID-ul de urmărire Google Analytics.

en: Gradient degree
ro: Grad de gradient

en: Gradient overlay
ro: Suprapunere de gradient

en: Gradient under image, useful for .png images in background.
ro: Gradient sub imagine, util pentru imagini .png în fundal.

en: HTML tag
ro: Tag HTML

en: Half layout page
ro: Jumătate de pagină layout

en: Header Background
ro: Fundalul antetului

en: Header Color
ro: Culoarea antetului

en: Header Color Overlay
ro: Suprapunerea culorii antetului

en: Header Image
ro: Imagine de antet

en: Header Image Position
ro: Poziția imaginii din antet

en: Header Image Repeat
ro: Repetarea imaginii de antet

en: Header Image Size
ro: Dimensiunea imaginii de antet

en: Header Layout
ro: Dispunerea antetului

en: Header background
ro: Fundalul antetului

en: Header code
ro: Cod antet

en: Header text
ro: Textul antetului

en: Height Settings
ro: Setări de înălțime

en: Height unit
ro: Unitate de înălțime

en: Hidden on desktop
ro: Ascuns pe desktop

en: Hidden on mobile
ro: Ascuns pe mobil

en: Hidden title in full sticky header on desktop
ro: Titlu ascuns în antetul autocolant complet pe desktop

en: Hidden title in full sticky header on mobile
ro: Titlu ascuns în antetul autocolant complet pe mobil

en: Hide Site title
ro: Ascundeți titlul site-ului

en: Hide button with link
ro: Ascundeți butonul cu link

en: Hide discount price
ro: Ascundeți prețul de reducere

en: Hide empty days
ro: Ascundeți zilele goale

en: Hide only on mobile
ro: Ascundeți doar pe mobil

en: Hide site title
ro: Ascundeți titlul site-ului

en: Hide site title and tagline
ro: Ascundeți titlul și sloganul site-ului

en: Hide tagline only
ro: Ascundeți doar tagline

en: Horizontal offset
ro: Decalaj orizontal

en: Icon color
ro: Culoarea pictogramei

en: If enabled, sticky posts will be displayed on the top of listed posts.
ro: Dacă este activată, postările lipicioase vor fi afișate în partea de sus a postărilor listate.

en: Image
ro: Imagine

en: Image overlay color
ro: Culoare suprapunere imagine

en: Image position
ro: Poziția imaginii

en: Image repeat
ro: Repetarea imaginii

en: Image size
ro: Dimensiunea imaginii

en: Images
ro: Imagini

en: Import and export layout settings pages will be disabled
ro: Paginile de import și export al setărilor de aspect vor fi dezactivate

en: Import done!
ro: Importul a fost făcut!

en: Import layout from file
ro: Importați aspectul din fișier

en: Import of Layout package will <strong>delete all your content</strong> - all Posts, Pages, Media, Tags and Categories.
ro: Importul pachetului Layout va <strong>șterge tot conținutul</strong> - toate postările, paginile, mediile, etichetele și categoriile.

en: In "em" unit
ro: În unitatea "em"

en: Infobar can be used to display cookies notification on your website. It is displayed to all new visitors that come to your website. They can click on the button to hide it. Infobar is then hidden for number of days set it “Cookie expiration” field.
ro: Infobar poate fi utilizat pentru a afișa notificarea privind cookie-urile pe site-ul dvs. web. Aceasta este afișată tuturor vizitatorilor noi care ajung pe site-ul dvs. web. Aceștia pot face clic pe buton pentru a o ascunde. Infobar este apoi ascunsă pentru un număr de zile stabilit în câmpul "Cookie expiration" (Expirare cookie).

en: Insert URL for button. Leave empty to hide the button.
ro: Introduceți URL pentru buton. Lăsați gol pentru a ascunde butonul.

note: translators: 1. minimum number value
en: Insert number larger than %1$s, or leave empty for default value.
ro: Introduceți un număr mai mare decât %1$s sau lăsați gol pentru valoarea implicită.

note: translators: 1. minimum number value
en: Insert number larger than %1$s.
ro: Introduceți un număr mai mare decât %1$s.

note: translators: 1. maximum number value
en: Insert number smaller than %1$s, or leave empty for default value.
ro: Introduceți un număr mai mic decât %1$s sau lăsați gol pentru valoarea implicită.

note: translators: 1. maximum number value
en: Insert number smaller than %1$s.
ro: Introduceți un număr mai mic decât %1$s.

en: Insert row after
ro: Introduceți rândul după

en: Insert text
ro: Introduceți text

en: Insert valid number, please.
ro: Introduceți un număr valid, vă rog.

en: Insert your Google Analytics Tracking ID. Google Analytics tracking code will be added to your website.
ro: Introduceți ID-ul de urmărire Google Analytics. Codul de urmărire Google Analytics va fi adăugat pe site-ul dvs. web.

en: Inset shadow
ro: Umbra inserată

en: Install required plugins
ro: Instalați plugin-urile necesare

en: Installing and activating plugins&#8230;
ro: Instalarea și activarea pluginurilor&#8230;

en: It's not Citadela Layout package
ro: Nu este pachetul Citadela Layout

en: Item subtitle
ro: Subtitlul articolului

en: Item title
ro: Titlul articolului

en: Large
ro: Mare

en: Large size
ro: Dimensiune mare

en: Layout Exporter
ro: Exportator de machete

en: Layout Exporter feature exports WordPress pages, posts and all Citadela options and settings. You can use Layout Exporter to create a Citadela layout that you can easily install to another Citadela website.
ro: Funcția Layout Exporter exportă paginile WordPress, postările și toate opțiunile și setările Citadela. Puteți utiliza Layout Exporter pentru a crea un aspect Citadela pe care îl puteți instala cu ușurință pe un alt site web Citadela.

en: Layout Importer needs to have the PHP ZIP extension installed. Please install it or contact your hosting provider.
ro: Layout Importer trebuie să aibă instalată extensia PHP ZIP. Vă rugăm să o instalați sau să contactați furnizorul dumneavoastră de găzduire.

en: Layout import/export settings
ro: Setări de import/export al machetei

en: Layouts
ro: Machete

en: Layouts import and export is disabled
ro: Importul și exportul de machete este dezactivat

en: Left
ro: Stânga

en: Left align logo
ro: Aliniați la stânga logo-ul

en: Left side
ro: Partea stângă

en: Letter spacing
ro: Spațierea literelor

en: Light
ro: Lumină

en: Light (100)
ro: Lumină (100)

en: Line height
ro: Înălțimea liniei

en: Lines color
ro: Linii de culoare

en: List layout
ro: Dispunerea listei

en: Location
ro: Locație

en: Location description
ro: Descrierea locației

en: Location title
ro: Titlul locației

en: Location:
ro: Locație:

en: Logo font size
ro: Mărimea fontului logo-ului

en: Logo image in custom header.
ro: Imaginea logo-ului în antetul personalizat.

en: Logo image max width
ro: Lățimea maximă a imaginii logo-ului

en: Logo space max width
ro: Spațiu logo lățime maximă

en: Main Menu
ro: Meniul principal

en: Medium
ro: Mediu

en: Medium size
ro: Dimensiune medie

en: Membership
ro: Afilierea

en: Menu button color
ro: Culoarea butonului de meniu

en: Minimum value 1500px, leave empty for unlimited width.
ro: Valoarea minimă 1500px, lăsați gol pentru lățime nelimitată.

en: Mininum height
ro: Înălțime minimă

en: Mobile
ro: Mobil

en: Mobile Settings
ro: Setări mobile

en: Mobile settings
ro: Setări mobile

en: Mobile size
ro: Dimensiunea mobilă

en: Mobile width breakpoint
ro: Punct de întrerupere pentru lățimea mobilă

en: Monday
ro: Luni

en: Move down
ro: Mutarea în jos

en: Move up
ro: Mutați-vă în sus

en: Name field
ro: Câmpul Nume

en: Next
ro: Următorul

en: No Repeat
ro: Nu se repetă

en: No borders
ro: Fără frontiere

[ctx: label for css property "no-repeat": do not repeat image in background]
en: No repeat
ro: Nu se repetă

en: No results found.
ro: Nu s-au găsit rezultate.

en: No special pages found.
ro: Nu s-au găsit pagini speciale.

en: None
ro: Nici unul

en: Note: standard page title will be hidden.
ro: Notă: titlul standard al paginii va fi ascuns.

en: Number of items
ro: Număr de articole

en: Oops! That page can't be found.
ro: Oops! Pagina respectivă nu poate fi găsită.

en: Open in new window
ro: Deschideți în fereastră nouă

en: Open link in new tab
ro: Deschideți linkul în fila nouă

en: Opened footer wigets area
ro: Zona de peruci deschisă în josul paginii de subsol

en: Opening Hours
ro: Ore de deschidere

en: Opening Hours settings
ro: Setări privind orele de deschidere

en: Order Options
ro: Opțiuni de comandă

en: Order by
ro: Comandă prin

en: Overlay color
ro: Culoarea de suprapunere

en: Overlay gradient
ro: Gradient de suprapunere

en: Overlay opacity
ro: Opacitatea suprapunerii

en: PHP ZIP extension not found
ro: Extensia PHP ZIP nu a fost găsită

en: Page Color
ro: Culoarea paginii

en: Please do not close this browser window until the Layout package is imported completely.
ro: Vă rugăm să nu închideți această fereastră de browser până când pachetul Layout nu este importat complet.

en: Please understand that Layout Exporter does not export everything from WordPress, such as WooCommerce invoices or data from other 3rd party plugins. There are many other plugins available for migration purposes.
ro: Vă rugăm să înțelegeți că Layout Exporter nu exportă totul din WordPress, cum ar fi facturile WooCommerce sau datele de la alte plugin-uri terțe. Există multe alte pluginuri disponibile în scopul migrării.

en: Position
ro: Poziția

en: Position on website
ro: Poziția pe site-ul web

en: Post Details
ro: Detalii post

en: Posts
ro: Mesaje

en: Posts navigation
ro: Navigația posturilor

en: Posts settings
ro: Setări posturi

en: Preview is displayed only in Customizer screen.
ro: Previzualizarea este afișată numai în ecranul Customizer.

en: Previous
ro: Anterior

en: Price Table
ro: Tabelul de prețuri

en: Price table alignment
ro: Alinierea tabelului de prețuri

en: Radial gradient
ro: Gradient radial

en: Random
ro: Aleatoriu

en: Read more link
ro: Citește mai mult link

en: Ready to use Citadela layouts
ro: Layout-uri Citadela gata de utilizare

note: Description of the plugin
en: Ready to use layouts and blocks for Citadela with many customization options
ro: Layout-uri și blocuri gata de utilizare pentru Citadela cu multe opțiuni de personalizare

note: translators: %s plugin's name
en: Recently activated theme is not compatible with %s plugin, therefore the plugin was deactivated.
ro: Tema activată recent nu este compatibilă cu pluginul %s, prin urmare pluginul a fost dezactivat.

en: Remove image
ro: Eliminați imaginea

[ctx: label for css property "repeat": repeat image in background]
en: Repeat
ro: Repetați

[ctx: label for css property "repeat-x": repeat horizontally image in background]
en: Repeat horizontally
ro: Se repetă pe orizontală

[ctx: label for css property "repeat-y": repeat vertically image in background]
en: Repeat vertically
ro: Se repetă pe verticală

en: Replace default label of the field.
ro: Înlocuiește eticheta implicită a câmpului.

en: Replace image
ro: Înlocuiți imaginea

en: Required plugins
ro: Plugin-uri necesare

en: Reset
ro: Resetare

en: Responsive Spacer
ro: Distanțier responsiv

en: Responsive Text
ro: Text responsiv

en: Responsive options applied under screen width
ro: Opțiuni responsive aplicate sub lățimea ecranului

en: Reusable Blocks
ro: Blocuri refolosibile

en: Reusable blocks settings
ro: Setări de blocuri reutilizabile

en: Right
ro: Dreapta

en: Right side
ro: Partea dreaptă

en: Saturday
ro: Sâmbătă

en: Save Settings
ro: Salvați setările

en: Search Special ages
ro: Căutare vârste speciale

en: Search results for:
ro: Rezultatele căutării pentru:

en: Select Google Font for your website
ro: Selectați Google Font pentru site-ul dvs. web

en: Select Layout package
ro: Selectați pachetul Layout

en: Select alignment
ro: Selectați alinierea

en: Select alignment on mobile design
ro: Selectați alinierea pe design mobil

en: Select background type
ro: Selectați tipul de fundal

en: Select color combinations for your website
ro: Selectați combinații de culori pentru site-ul dvs.

en: Select font weight
ro: Selectați greutatea fontului

en: Select image
ro: Selectați imaginea

en: Select layout
ro: Selectați aspectul

en: Select layout for website header
ro: Selectați aspectul pentru antetul site-ului web

en: Select layout for your website
ro: Selectați aspectul pentru site-ul dvs.

en: Select size
ro: Selectați dimensiunea

en: Service
ro: Serviciul

en: Service Image
ro: Imagine de serviciu

en: Service description text
ro: Textul descrierii serviciului

en: Service header
ro: Antet de serviciu

en: Set background image
ro: Setați imaginea de fundal

en: Set custom image
ro: Setați imaginea personalizată

en: Set custom logo image
ro: Setați imaginea personalizată a logo-ului

en: Set header color as background image overlay
ro: Setați culoarea antetului ca suprapunere a imaginii de fundal

en: Sets if widgets in footer are opened or closed by default on mobile after page load. Applicable if collapsible widgets are enabled.
ro: Stabilește dacă widgeturile din subsol sunt deschise sau închise în mod implicit pe mobil după încărcarea paginii. Se aplică dacă sunt activate widgeturile pliabile.

en: Settings
ro: Setări

en: Settings Saved
ro: Setări salvate

en: Settings for main menu in header
ro: Setări pentru meniul principal din antet

en: Settings for site header
ro: Setări pentru antetul site-ului

en: Shadow Settings
ro: Setări de umbră

en: Shadow color
ro: Culoarea umbrei

en: Show always
ro: Arată întotdeauna

en: Show button with link
ro: Afișați butonul cu link

en: Show categories
ro: Arată categoriile

en: Show date
ro: Data spectacolului

en: Show description
ro: Arată descrierea

en: Show discount price
ro: Afișați prețul de reducere

en: Show featured image
ro: Afișați imaginea prezentată

en: Show header over content
ro: Afișați antetul peste conținut

en: Show icon
ro: Afișați pictograma

en: Show image
ro: Arată imaginea

en: Show image as icon
ro: Afișați imaginea ca pictogramă

en: Show in menu
ro: Afișare în meniu

en: Show link to manage Reusable blocks in admin menu
ro: Afișați linkul pentru gestionarea blocurilor reutilizabile în meniul de administrare

en: Show locations
ro: Arată locațiile

en: Show only on mobile
ro: Afișați numai pe mobil

en: Show opening hours on your website.
ro: Afișați orele de funcționare pe site-ul dvs.

en: Show or hide Cluster block only on mobile screen size.
ro: Afișați sau ascundeți blocul Cluster numai în funcție de dimensiunea ecranului mobil.

en: Show preview of Announcement Bar
ro: Arată avanpremiera lui Announcement Bar

en: Show transparent header without additional background settings.
ro: Afișați antetul transparent fără setări suplimentare de fundal.

en: Show website
ro: Arată site-ul web

[ctx: settings]
en: Simple
ro: Simplu

en: Simple layout
ro: Layout simplu

en: Simple settings
ro: Setări simple

en: Simple settings allow you to show simple text and button in your announcements bar. Colors can be customized via WordPress customizer.
ro: Setările simple vă permit să afișați un text simplu și un buton în bara de anunțuri. Culorile pot fi personalizate prin intermediul personalizatorului WordPress.

en: Simple text styles
ro: Stiluri de text simple

en: Simplified typography styles for blog posts pages
ro: Stiluri tipografice simplificate pentru paginile postărilor de pe blog

en: Single color
ro: O singură culoare

en: Single color overlay
ro: O singură culoare de suprapunere

en: Sizes for Content, Wide and Fullwidth layout types used in design.
ro: Dimensiuni pentru tipurile de aspect Content, Wide și Fullwidth utilizate în design.

en: Skip number of posts from start
ro: Săriți numărul de posturi de la început

en: Small
ro: Mici

en: Small size
ro: Dimensiune mică

en: Space around logo
ro: Spațiu în jurul logo-ului

en: Space around menu button
ro: Spațiu în jurul butonului de meniu

en: Spacer height in
ro: Înălțimea distanțierului în

en: Spacer settings
ro: Setări de distanțare

en: Spacing Settings
ro: Setări de spațiere

[ctx: post type singular name]
en: Special Page
ro: Pagina specială

[ctx: admin menu]
en: Special Pages
ro: Pagini speciale

[ctx: post type general name]
en: Special Pages
ro: Pagini speciale

en: Special container that is always on full width if there is no sidebar or columns. You can insert there other blocks and set container background.
ro: Container special care este întotdeauna pe lățime completă dacă nu există bare laterale sau coloane. Puteți să introduceți acolo alte blocuri și să setați fundalul containerului.

en: Special page updated.
ro: Pagina specială a fost actualizată.

en: Special pages list
ro: Lista paginilor speciale

en: Special pages list navigation
ro: Navigare pe lista de pagini speciale

en: Spread radius
ro: Raza de răspândire

en: Sticky header on desktop
ro: Antet lipicios pe desktop

en: Sticky header on mobile
ro: Antet lipicios pe mobil

en: Sticky header settings
ro: Setări pentru antetul lipicios

en: Sticky posts first
ro: Mesajele lipicioase mai întâi

en: Styles
ro: Stiluri

en: Subtitle
ro: Subtitlu

en: Subtitle color
ro: Culoare subtitrare

en: Sunday
ro: Duminică

en: Table subtitle
ro: Subtitlu tabel

en: Table title
ro: Titlul tabelului

en: Tag description
ro: Descrierea etichetei

en: Tag name
ro: Numele etichetei

en: Tehre was an error with downloading layout
ro: A existat o eroare la descărcarea layout-ului

en: Text Font
ro: Font de text

en: Text alignment
ro: Alinierea textului

en: Text color
ro: Culoarea textului

en: Text color in custom header.
ro: Culoarea textului în antetul personalizat.

en: Text displayed in the Infobar. It can contain HTML formatting such as URLs to link to your terms or privacy policy.
ro: Textul afișat în Infobar. Acesta poate conține formatare HTML, cum ar fi URL-uri pentru a crea un link către termenii sau politica de confidențialitate.

en: Text displayed on the button in announcements bar. Leave empty to hide the button.
ro: Textul afișat pe butonul din bara de anunțuri. Lăsați gol pentru a ascunde butonul.

en: Text displayed on the button. If no text is specified, X sign will be used to close Infobar.
ro: Textul afișat pe buton. Dacă nu se specifică niciun text, semnul X va fi utilizat pentru a închide Infobar.

en: Text of announcement
ro: Textul anunțului

en: Thank you for activating Citadela Pro.
ro: Vă mulțumim că ați activat Citadela Pro.

note: translators: %s plugin's name
en: The %s plugin could not be activated. It is not compatible with the current active theme.
ro: Plugin-ul %s nu a putut fi activat. Acesta nu este compatibil cu tema activă curentă.

en: The Citadela Layout requires these plugins. The required plugins will be installed and activated automatically. In case you don't have access to one of the plugins, some pages might be incomplete.
ro: Layout-ul Citadela necesită aceste plugin-uri. Plugin-urile necesare vor fi instalate și activate automat. În cazul în care nu aveți acces la unul dintre aceste plugin-uri, unele pagini ar putea fi incomplete.

en: The content could not be imported.
ro: Conținutul nu a putut fi importat.

en: The process can take anywhere between 30 seconds to 30 minutes depending on the size of the Layout package and speed of connection (mainly due to downloading demo images).
ro: Procesul poate dura între 30 de secunde și 30 de minute, în funcție de dimensiunea pachetului Layout și de viteza conexiunii (în principal din cauza descărcării imaginilor demo).

en: Theme Layout
ro: Tema Layout

en: There was an error with installing plugins
ro: A existat o eroare la instalarea plugin-urilor

en: Thick borders
ro: Marginile groase

en: Thin
ro: Subțire

en: Thin borders
ro: Granițe subțiri

note: translators: 1. Start html anchor tag, 2. End html anchor tag
en: This setting defines whether to use our Citadela styles in %1$sThe Events Calendar%2$s plugin or use the plugin's styles.
ro: Această setare definește dacă se utilizează stilurile noastre Citadela în pluginul %1$sThe Events Calendar%2$s sau dacă se utilizează stilurile pluginului.

en: Thursday
ro: Joi

en: Tile
ro: Țiglă

en: Tile Horizontally
ro: Placi de faianță pe orizontală

en: Tile Vertically
ro: Placi de faianță pe verticală

en: Title
ro: Titlu

en: Title color
ro: Culoare de titlu

en: Titles Font
ro: Titluri Font

en: Titles Style
ro: Titluri Stil

en: To edit the image, you need permission to upload media.
ro: Pentru a edita imaginea, aveți nevoie de permisiunea de a încărca conținut media.

en: Top Left
ro: În stânga sus

en: Top Right
ro: Dreapta sus

en: Tracking ID
ro: ID de urmărire

en: Tracking privacy
ro: Urmărirea confidențialității

en: Transparent header
ro: Antet transparent

en: Tueasday
ro: Marți

en: Tuesday
ro: Marți

en: Turn on Announcements bar functionality
ro: Activați funcționalitatea barei de anunțuri

en: Turn on Comments extension functionality
ro: Activați funcționalitatea extensiei Comentarii

en: Type
ro: Tip

en: Type for search...
ro: Tip pentru căutare...

en: Typography
ro: Tipografie

en: Upload an image file or pick one from your media library.
ro: Încărcați un fișier imagine sau alegeți unul din biblioteca media.

en: Uploaded ZIP file is not Citadela Layout package or it is old incompatible Layout package. Please download the newest package from your AitThemes account.
ro: Fișierul ZIP încărcat nu este pachetul Citadela Layout sau este un pachet Layout vechi incompatibil. Vă rugăm să descărcați cel mai nou pachet din contul dumneavoastră AitThemes.

en: Uploading&#8230;
ro: Încărcare&#8230;

en: Urls from editor comment text will be removed. Applied for user roles with edit post capability like Contributor and higher.
ro: Urlele din textul comentariilor editorului vor fi eliminate. Se aplică pentru rolurile de utilizator cu capacitatea de editare a mesajelor, cum ar fi Contributor și mai sus.

en: Urls from guest comment text will be removed
ro: Url-urile din textul comentariilor oaspeților vor fi eliminate

en: Urls from non-editor comment text will be removed. Applied for user roles without edit post capability like Subscriber.
ro: Urlele din textul comentariilor care nu sunt redactate de editor vor fi eliminate. Se aplică pentru rolurile de utilizator care nu au capacitatea de a edita posturile, cum ar fi Abonat.

en: Use Citadela styles
ro: Utilizați stilurile Citadela

en: Use Infobar on your website
ro: Utilizați Infobar pe site-ul dvs.

en: Use custom header
ro: Utilizați antetul personalizat

en: Use custom width settings
ro: Utilizați setările de lățime personalizate

en: Use default font
ro: Utilizați fontul implicit

en: Use default font weight
ro: Utilizați greutatea implicită a fontului

en: Use responsive options
ro: Folosiți opțiuni receptive

en: Using font size from theme design.
ro: Utilizarea dimensiunii fontului din designul temei.

en: Using letter spacing from theme design.
ro: Folosirea distanțării literelor din designul temei.

en: Using line height from theme design.
ro: Utilizarea înălțimii liniei din designul temei.

en: Vertical offset
ro: Decalaj vertical

en: View Demo
ro: Vezi Demo

en: View layouts
ro: Vizualizați machete

en: View more
ro: Vezi mai mult

en: Visibility on mobile
ro: Vizibilitate pe mobil

en: We keep your email so we can communicate with you about our product and services. For further details please see <a href="#">our privacy policy</a>.
ro: Păstrăm adresa dvs. de e-mail pentru a putea comunica cu dvs. despre produsele și serviciile noastre. Pentru mai multe detalii, vă rugăm să consultați <a href="#">politica noastră de confidențialitate</a>.

en: We keep your name so we can communicate with you about our product and services. For further details please see <a href="#">our privacy policy</a>.
ro: Păstrăm numele dvs. pentru a putea comunica cu dvs. despre produsele și serviciile noastre. Pentru mai multe detalii, vă rugăm să consultați <a href="#">politica noastră de confidențialitate</a>.

en: We keep your website URL so we can communicate with you about our product and services. For further details please see <a href="#">our privacy policy</a>.
ro: Păstrăm URL-ul site-ului dvs. web pentru a putea comunica cu dvs. despre produsele și serviciile noastre. Pentru mai multe detalii, vă rugăm să consultați <a href="#">politica noastră de confidențialitate</a>.

en: We're importing the Layout package...
ro: Importăm pachetul Layout...

note: translators: 1. url to upgrading guide, 2. plugin's name
en: We've noticed that you're running an outdated version of PHP which is no longer supported, therefore <em>the plugin was deactivated</em>. Make sure your site is fast and secure, by <a href='%1$s'>upgrading PHP to the latest version</a>. Minimal requirement for %2$s is <strong>PHP 5.6.20</strong>.
ro: Am observat că folosiți o versiune depășită de PHP, care nu mai este suportată, de aceea <em>programul a fost dezactivat</em>. Asigurați-vă că site-ul dvs. este rapid și sigur, prin <a href='%1$s'>actualizarea PHP la cea mai recentă versiune</a>. Cerința minimă pentru %2$s este <strong>PHP 5.6.20</strong>.

note: translators: 1. url to upgrading guide, 2. plugin's name
en: We've noticed that you're running an outdated version of WordPress, therefore <em>the plugin was deactivated</em>. Make sure your site is secure and up to date, by <a href='%1$s'>updating WordPress to the latest version</a>. Minimal requirement for %2$s is <strong>WordPress 5.2</strong>.
ro: Am observat că folosești o versiune neactualizată de WordPress, prin urmare <em>programul a fost dezactivat</em>. Asigurați-vă că site-ul dvs. este sigur și actualizat, prin <a href='%1$s'>actualizarea WordPress la cea mai recentă versiune</a>. Cerința minimă pentru %2$s este <strong>WordPress 5.2</strong>.

en: Website URL field
ro: Câmpul URL al site-ului web

en: Wednesday
ro: Miercuri

en: Wide size
ro: Dimensiune largă

en: Wide size width
ro: Lățimea dimensiunii largi

en: Widgets area in footer can be opened or closed on mobile.
ro: Zona de widgeturi din subsol poate fi deschisă sau închisă pe mobil.

en: Width Settings
ro: Setări de lățime

en: With advanced settings you have full control over html and styles for your announcements bar.
ro: Cu setări avansate, aveți control total asupra html și stilurilor pentru bara de anunțuri.

en: You can import any of the available Citadela Layouts.
ro: Puteți importa oricare dintre Layout-urile Citadela disponibile.

en: Your comments help us to improve our products and services so we keep recording them. We use the comment also for future reference. For further details please see <a href="#">our privacy policy</a>.
ro: Comentariile dumneavoastră ne ajută să ne îmbunătățim produsele și serviciile, așa că le înregistrăm în continuare. De asemenea, folosim comentariile pentru referințe viitoare. Pentru mai multe detalii, vă rugăm să consultați <a href="#">politica noastră de confidențialitate</a>.

en: Your current content will be deleted
ro: Conținutul dvs. actual va fi șters

en: ZIP files
ro: Fișiere ZIP

en: button text
ro: Textul butonului

[ctx: Uploader: Drop Layout package here - or - Select Layout package]
en: or
ro: sau

en: read more text
ro: citește mai mult text

en: row text...
ro: rând text...
