Citadela Pro 5.0.3 - en to sv translation catalogue (541 entries)

note: translators: %s plugin's name
en: %s plugin and PHP incompatiblity
sv: %s plugin och PHP inkompatibilitet

note: translators: %s plugin's name
en: %s plugin and WordPress incompatiblity
sv: %s plugin och WordPress inkompatibilitet

note: translators: %s plugin's name
en: %s plugin has beed deactivated
sv: %s plugin har avaktiverats

note: translators: %s plugin's name
en: %s plugin incompatibility
sv: %s plugin inkompatibilitet

note: translators: %s - list of required plugins
en: (You can download them from your AitThemes account)
sv: (Du kan ladda ner dem från ditt AitThemes-konto)

en: 100% horizontal
sv: 100 % horisontell

en: 100% vertical
sv: 100 % vertikal

en: Accept
sv: Acceptera

en: Add empty space between blocks that will look differently on desktop and on mobile devices.
sv: Lägg till tomt utrymme mellan blocken som ser olika ut på skrivbordet och på mobila enheter.

en: Additional text
sv: Tilläggstext

en: Additional text displayed with the field. It can contain HTML formatting such as urls to link to your terms or privacy policy.
sv: Ytterligare text som visas tillsammans med fältet. Den kan innehålla HTML-formatering, t.ex. webbadresser för att länka till dina villkor eller din integritetspolicy.

[ctx: settings]
en: Advanced
sv: Avancerad

en: Advanced settings
sv: Avancerade inställningar

en: Align Text Center
sv: Rikta texten till mitten

en: Align Text Left
sv: Justera text till vänster

en: Align Text Right
sv: Rikta texten till höger

en: Align logo section to the left side
sv: Justera logotypsektionen till vänster

en: All
sv: Alla

en: All Special Pages
sv: Alla specialsidor

note: translators: %s plugin's name
en: All blocks were moved to %s plugin.
sv: Alla block har flyttats till %s plugin.

en: Allows you to easily add company services to your website.
sv: Gör att du enkelt kan lägga till företagstjänster på din webbplats.

en: Allows you to insert text with custom settings and font.
sv: Du kan infoga text med egna inställningar och typsnitt.

en: Allows you to put page title anywhere you like. For example after header image.
sv: Du kan lägga in sidtiteln var du vill. Till exempel efter rubrikbilden.

en: Announcements Bar
sv: Meddelanden Bar

en: Announcements bar
sv: Bar för tillkännagivanden

en: Announcements bar allows you to present any important announcements on the top of all your pages.
sv: Med meddelandebalken kan du visa viktiga meddelanden överst på alla dina sidor.

en: Announcements bar is displayed after selected date and time.
sv: Meddelanden visas efter valt datum och tid.

en: Announcements bar is displayed until selected date and time.
sv: Meddelandefältet visas fram till valt datum och tid.

en: Anonymize IP address of your website visitors.
sv: Anonymisera IP-adressen för besökare på din webbplats.

en: Appearance
sv: Utseende

en: Appearance settings for your website
sv: Inställningar för utseendet på din webbplats

en: Applied for Simple type of Announcements bar.
sv: Används för enkla typer av meddelanden.

en: Ascending
sv: Stigande

en: Author biographical info
sv: Biografisk information om författaren

en: Author name
sv: Författarens namn

en: Availability of selected style depends on selected font for titles.
sv: Tillgängligheten för den valda stilen beror på det valda teckensnittet för titlar.

en: Available range
sv: Tillgängligt sortiment

en: Background Image Overlay
sv: Överlagring av bakgrundsbild

en: Background Settings
sv: Inställningar för bakgrund

en: Background color
sv: Bakgrundsfärg

en: Background color type
sv: Typ av bakgrundsfärg

en: Background gradient
sv: Bakgrundsgradient

en: Background image
sv: Bakgrundsbild

en: Background image repeat
sv: Upprepa bakgrundsbilden

en: Background image size
sv: Storlek på bakgrundsbilden

en: Background position
sv: Bakgrundsposition

en: Background settings for your website header
sv: Bakgrundsinställningar för webbplatsens rubrik

en: Bar Background color
sv: Bakgrundsfärg för baren

en: Black
sv: Svart

en: Blog Page
sv: Bloggsida

en: Blog Posts
sv: Blogginlägg

en: Blur radius
sv: Vågrum radie

en: Bold
sv: Fet

en: Bold (700)
sv: Fet (700)

en: Border Settings
sv: Inställningar för gränser

en: Border color
sv: Färg på gränsen

en: Border radius
sv: Radie för gränsen

en: Border radius options
sv: Alternativ för radie för gränsen

en: Border width
sv: Bredd på gränsen

en: Borders color
sv: Färg på ramar

en: Borders width
sv: Bredd på ramarna

en: Bottom
sv: Botten

[ctx: position]
en: Bottom
sv: Botten

en: Bottom Left
sv: Längst ner till vänster

en: Bottom Right
sv: Längst ner till höger

en: Box layout
sv: Utformning av lådan

en: Box width
sv: Bredd på boxen

en: Burger menu only
sv: Endast Burger-menyn

en: Button Background color
sv: Knappens bakgrundsfärg

en: Button URL
sv: Knappens URL

en: Button background
sv: Knappens bakgrund

en: Button link
sv: Knapplänk

en: Button settings
sv: Knappinställningar

en: Button text
sv: Knapptext

en: Buttons Border Radius
sv: Knapparnas radie för gränsen

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Carousel autoplay enabled
sv: Karusell autoplay aktiverad

en: Carousel loop mode enabled
sv: Karusellens loopläge är aktiverat

en: Categories
sv: Kategorier

en: Category
sv: Kategori

en: Category description
sv: Kategoribeskrivning

en: Category title
sv: Kategorititel

en: Category:
sv: Kategori:

en: Center
sv: Centrum

[ctx: header layout]
en: Center
sv: Centrum

en: Change HTML tag
sv: Ändra HTML-tagg

en: Change icon
sv: Ändra ikon

en: Change image
sv: Ändra bild

en: Change image for desktop resolution
sv: Ändra bilden för skrivbordsupplösning

en: Change image for mobile resolution
sv: Ändra bilden för mobil upplösning

en: Citadela - Special Pages
sv: Citadela - Särskilda sidor

en: Citadela Content Settings
sv: Citadela-innehållsinställningar

en: Citadela Half Layout Settings
sv: Citadela Half Layout-inställningar

en: Citadela Header Settings
sv: Citadela Header-inställningar

en: Citadela Posts Blocks
sv: Citadela stolpar blockerar

en: Citadela Service Block image size
sv: Citadela Service Block bildstorlek

en: Citadela Special Pages
sv: Citadela Särskilda sidor

[ctx: header layout]
en: Classic
sv: Klassisk

[ctx: theme layout]
en: Classic
sv: Klassisk

en: Clear
sv: Klart

en: Cluster
sv: Kluster

en: Cluster Block
sv: Klusterblock

en: Collapse menu to button
sv: Fäll ihop menyn till en knapp

en: Collapsible footer widgets options
sv: Alternativ för ihopfällbara widgetar i sidfoten

en: Color settings
sv: Färginställningar

en: Colors
sv: Färger

en: Comment author name will not be linked to url inserted in Website field
sv: Namnet på författaren till en kommentar kommer inte att länkas till den webbadress som anges i fältet Webbplats.

en: Comment text field
sv: Textfält för kommentarer

en: Comments Extension can be used to add help text to every single input in WordPress Comment form.
sv: Comments Extension kan användas för att lägga till hjälptext till varje enskild inmatning i WordPress kommentarsformulär.

en: Comments extension
sv: Kommentarer förlängning

en: Comments links settings
sv: Inställningar för kommentarer och länkar

en: Confirm
sv: Bekräfta

en: Contain
sv: Innehåller

en: Content
sv: Innehåll

en: Content size
sv: Innehållets storlek

en: Content size width
sv: Innehållets storlek bredd

en: Content width
sv: Innehållets bredd

en: Content width sizes
sv: Storlekar för innehållets bredd

en: Cookies expiration
sv: Cookies upphör att gälla

en: Cover
sv: Täckningen

[ctx: label for css property "cover": image in background cover entire place]
en: Cover
sv: Täckningen

en: Cover column height
sv: Höjd på täckkolonn

en: Current block view
sv: Aktuell blockvy

en: Current page title
sv: Aktuell sidtitel

en: Custom Header is enabled. Following options may not have effect for this page.
sv: Anpassad rubrik är aktiverad. Följande alternativ kanske inte har någon effekt för den här sidan.

en: Custom Header with Custom Logo is enabled for this page. Change of logo image may not be visible in preview.
sv: Anpassad rubrik med anpassad logotyp är aktiverad för den här sidan. Ändringen av logotypbilden kanske inte syns i förhandsgranskningen.

en: Custom Page Title
sv: Anpassad sidtitel

en: Custom codes
sv: Anpassade koder

en: Custom image
sv: Anpassad bild

en: Custom logo
sv: Anpassad logotyp

en: Custom logo image
sv: Anpassad logotypbild

en: Customize colors
sv: Anpassa färger

en: Customized options for mobile screen width.
sv: Anpassade alternativ för bredden på mobilskärmen.

en: Date
sv: Datum

en: Date color
sv: Datum färg

en: Date from
sv: Datum från

en: Date to
sv: Datum till

en: Day hours color
sv: Dag timmar färg

en: Day title color
sv: Dagens titelfärg

en: Days without defined time will be hidden.
sv: Dagar utan definierad tid kommer att döljas.

en: Decoration Color
sv: Dekorationsfärg

en: Decoration color
sv: Dekorationsfärg

en: Default
sv: Standard

[ctx: theme design]
en: Default
sv: Standard

[ctx: default size of image in background]
en: Default size
sv: Standardstorlek

en: Define border radius for different parts of design.
sv: Definiera radier för olika delar av designen.

en: Delete row
sv: Radera rad

en: Descending
sv: Nedåtgående

en: Design Options
sv: Utformningsalternativ

en: Desktop
sv: Skrivbord

en: Desktop settings
sv: Inställningar för skrivbordet

en: Desktop size
sv: Storlek på skrivbordet

en: Disable author name link
sv: Inaktivera länken till författarens namn

en: Disable default margins
sv: Inaktivera standardmarginaler

en: Disable editor comment links
sv: Inaktivera länkar för kommentarer från redaktörer

en: Disable featured table
sv: Inaktivera den presenterade tabellen

en: Disable guest comment links
sv: Inaktivera länkar för gästkommentarer

en: Disable image
sv: Inaktivera bilden

en: Disable import/export
sv: Inaktivera import/export

en: Disable link to featured image in blog post
sv: Inaktivera länken till den presenterade bilden i blogginlägget

en: Disable non-editor comment links
sv: Inaktivera länkar till kommentarer som inte är redigerade

en: Disable separator
sv: Inaktivera separatorn

en: Display product, service or packages offers in the table. Set the best deal, show discounted price and write important features for comparison.
sv: Visa erbjudanden om produkter, tjänster eller paket i tabellen. Ange det bästa erbjudandet, visa rabatterat pris och skriv in viktiga funktioner för jämförelse.

en: Displays list of posts based on filters. For example posts only from specific category.
sv: Visar en lista med inlägg baserat på filter. Till exempel endast inlägg från en viss kategori.

en: Displays paginated list of posts on WordPress Blog page.
sv: Visar en paginerad lista över inlägg på WordPress Blog-sidan.

en: Do not use float numbers, please.
sv: Använd inte floatnummer, tack.

en: Downloading&#8230;
sv: Nedladdning&#8230;

en: Drop Layout package here
sv: Släpp Layout-paketet här

note: translators: 1. Start html anchor tag, 2. End html anchor tag
en: Easily create and manage an events calendar with %1$sThe Events Calendar%2$s free plugin.
sv: Skapa och hantera enkelt en evenemangskalender med %1$sThe Events Calendar%2$s kostnadsfria plugin.

en: Edit Special Page
sv: Redigera särskild sida

en: Edit or update the image
sv: Redigera eller uppdatera bilden

en: Email field
sv: E-postfält

en: Enable
sv: Aktivera

en: Enable collapsible footer wigets area
sv: Aktivera det hopfällbara området med perukorv i sidfoten

en: Enable featured table
sv: Aktivera presenterad tabell

en: Error
sv: Fel

en: Events
sv: Evenemang

en: Expiration of saved cookies in days.
sv: Förfall av sparade cookies i dagar.

note: translators: %s site name
en: Export %s Layout
sv: Exportera %s layout

en: Extra Bold (900)
sv: Extra fet (900)

en: Extra-bold
sv: Extra fet

en: Extra-light
sv: Extra lätt

en: Featured
sv: Utvalda

en: Featured image link
sv: Länk till den presenterade bilden

en: Field label
sv: Etikett för fältet

en: Filter special pages list
sv: Filtrera listan över specialsidor

en: Filters
sv: Filter

en: Fixed background image
sv: Fastställd bakgrundsbild

en: Fixed image
sv: Fastställd bild

en: Font size
sv: Teckensnittsstorlek

en: Font size unit
sv: Enhet för teckensnittsstorlek

en: Footer Color
sv: Färg på sidfot

en: Footer code
sv: Kod för sidfot

en: Forced inside space
sv: Tvingas in i rymden

en: Friday
sv: Fredag

en: From AitThemes:
sv: Från AitThemes:

note: translators: %s - list of required plugins
en: From AitThemes: %s
sv: Från AitThemes: %s

en: From WordPress.org:
sv: Från WordPress.org:

note: translators: %s - list of required plugins
en: From WordPress.org: %s
sv: Från WordPress.org: %s

en: Full Sticky header
sv: Fullständig klibbig rubrik

en: Full size
sv: Fullstorlek

en: Full size width
sv: Fullstorlek bredd

en: Fullwidth
sv: Full bredd

en: Fullwidth header
sv: Huvudrubrik med full bredd

en: Fullwidth size
sv: Storlek på hela bredden

en: General Border Radius
sv: Allmän gränsradie

en: General Layout
sv: Allmän layout

en: General options for desktop.
sv: Allmänna alternativ för skrivbordet.

en: General settings
sv: Allmänna inställningar

en: Google Analytics tracking ID.
sv: Spårnings-ID för Google Analytics.

en: Google font
sv: Google-teckensnitt

en: Gradient degree
sv: Gradientgrad

en: Gradient overlay
sv: Överlagring med gradient

en: Gradient under image, useful for .png images in background.
sv: Gradient under bilden, användbar för .png-bilder i bakgrunden.

en: HTML tag
sv: HTML-tagg

en: Half layout page
sv: Halv sida i layout

en: Header Background
sv: Bakgrund för rubriken

en: Header Color
sv: Färg på rubriken

en: Header Color Overlay
sv: Överlagring av färg i rubriken

en: Header Image
sv: Huvudbild

en: Header Image Position
sv: Placering av rubrikbild

en: Header Image Repeat
sv: Upprepning av rubrikbild

en: Header Image Size
sv: Storlek på rubrikbild

en: Header Layout
sv: Layout för rubriken

en: Header background
sv: Bakgrund för rubriken

en: Header code
sv: Kod för rubrik

en: Header text
sv: Rubriktext

en: Height Settings
sv: Inställningar för höjd

en: Height unit
sv: Enhet för höjd

en: Hidden on desktop
sv: Gömd på skrivbordet

en: Hidden on mobile
sv: Gömd i mobilen

en: Hidden title in full sticky header on desktop
sv: Dold titel i full klisterhuvud på skrivbordet

en: Hidden title in full sticky header on mobile
sv: Dolda titlar i full klisterhuvud på mobiler

en: Hide Site title
sv: Dölj webbplatsens titel

en: Hide button with link
sv: Dölj knappen med länk

en: Hide discount price
sv: Dölj rabatterat pris

en: Hide empty days
sv: Dölj tomma dagar

en: Hide only on mobile
sv: Dölj endast på mobilen

en: Hide site title
sv: Dölj webbplatsens titel

en: Hide site title and tagline
sv: Dölj webbplatsens titel och tagline

en: Hide tagline only
sv: Dölj endast tagline

en: Horizontal offset
sv: Horisontell förskjutning

en: Icon color
sv: Ikonens färg

en: If enabled, sticky posts will be displayed on the top of listed posts.
sv: Om den är aktiverad visas klibbiga inlägg överst på listan över listade inlägg.

en: Image
sv: Bild

en: Image overlay color
sv: Färg för bildöverlagring

en: Image position
sv: Bildposition

en: Image repeat
sv: Upprepning av bilder

en: Image size
sv: Bildstorlek

en: Images
sv: Bilder

en: Import Layout
sv: Importera layout

en: Import and export layout settings pages will be disabled
sv: Sidorna med layoutinställningar för import och export kommer att vara inaktiverade

en: Import done!
sv: Importen är klar!

en: Import layout from file
sv: Importera layout från en fil

en: Import of Layout package will <strong>delete all your content</strong> - all Posts, Pages, Media, Tags and Categories.
sv: Import av Layoutpaketet kommer att <strong>radera allt ditt innehåll</strong> - alla inlägg, sidor, medier, taggar och kategorier.

en: In "em" unit
sv: I "em"-enheten

en: Infobar can be used to display cookies notification on your website. It is displayed to all new visitors that come to your website. They can click on the button to hide it. Infobar is then hidden for number of days set it “Cookie expiration” field.
sv: Infobar kan användas för att visa cookies på din webbplats. Den visas för alla nya besökare som kommer till din webbplats. De kan klicka på knappen för att dölja den. Infobaren döljs sedan under det antal dagar som anges i fältet "Cookie expiration".

en: Insert URL for button. Leave empty to hide the button.
sv: Infoga URL för knappen. Lämna tomt om du vill dölja knappen.

note: translators: 1. minimum number value
en: Insert number larger than %1$s, or leave empty for default value.
sv: Sätt in ett tal som är större än %1$s, eller låt det vara tomt som standardvärde.

note: translators: 1. minimum number value
en: Insert number larger than %1$s.
sv: Sätt in ett nummer som är större än %1$s.

note: translators: 1. maximum number value
en: Insert number smaller than %1$s, or leave empty for default value.
sv: Sätt in ett tal som är mindre än %1$s, eller låt det vara tomt som standardvärde.

note: translators: 1. maximum number value
en: Insert number smaller than %1$s.
sv: Sätt in ett nummer som är mindre än %1$s.

en: Insert row after
sv: Infoga rad efter

en: Insert text
sv: Infoga text

en: Insert valid number, please.
sv: Ange ett giltigt nummer, tack.

en: Insert your Google Analytics Tracking ID. Google Analytics tracking code will be added to your website.
sv: Ange ditt spårnings-ID för Google Analytics. Google Analytics spårningskod kommer att läggas till på din webbplats.

en: Inset shadow
sv: Skugga på insidan

en: Install required plugins
sv: Installera nödvändiga plugins

en: Installing and activating plugins&#8230;
sv: Installera och aktivera plugins&#8230;

en: It's not Citadela Layout package
sv: Det är inte Citadela Layout-paketet

en: Item subtitle
sv: Artikelns undertitel

en: Item title
sv: Artikelns titel

en: Large
sv: Stor

en: Large size
sv: Stor storlek

en: Layout Exporter
sv: Exporter av layout

en: Layout Exporter feature exports WordPress pages, posts and all Citadela options and settings. You can use Layout Exporter to create a Citadela layout that you can easily install to another Citadela website.
sv: Funktionen Layout Exporter exporterar WordPress-sidor, inlägg och alla Citadela-alternativ och -inställningar. Du kan använda Layout Exporter för att skapa en Citadela-layout som du enkelt kan installera på en annan Citadela-webbplats.

en: Layout Importer needs to have the PHP ZIP extension installed. Please install it or contact your hosting provider.
sv: Layout Importer måste ha tillägget PHP ZIP installerat. Installera det eller kontakta din webbhotellleverantör.

en: Layout import/export settings
sv: Inställningar för import/export av layout

en: Layouts
sv: Layouter

en: Layouts import and export is disabled
sv: Import och export av layouter är inaktiverad

en: Left
sv: Vänster

en: Left align logo
sv: Vänsterjustera logotypen

en: Left side
sv: Vänster sida

en: Letter spacing
sv: Bokstavsavstånd

en: Light
sv: Ljus

en: Light (100)
sv: Ljus (100)

en: Line height
sv: Linjehöjd

en: Lines color
sv: Linjefärg

en: Link
sv: Länk

en: List layout
sv: Layout av listor

en: Location
sv: Plats

en: Location description
sv: Beskrivning av platsen

en: Location title
sv: Titel på platsen

en: Location:
sv: Plats:

en: Logo font size
sv: Logotypens teckensnittsstorlek

en: Logo image in custom header.
sv: Logobild i anpassad rubrik.

en: Logo image max width
sv: Max bredd för logotypbilden

en: Logo space max width
sv: Logotyputrymme max bredd

en: Main Menu
sv: Huvudmeny

en: Medium size
sv: Medelstorlek

en: Membership
sv: Medlemskap

en: Menu button color
sv: Färg på menyknappen

en: Minimum value 1500px, leave empty for unlimited width.
sv: Minsta värde 1500px, låt tomt om du vill ha obegränsad bredd.

en: Mininum height
sv: Minsta höjd

en: Mobile
sv: Mobil

en: Mobile Settings
sv: Mobila inställningar

en: Mobile settings
sv: Mobila inställningar

en: Mobile size
sv: Mobilstorlek

en: Mobile width breakpoint
sv: Brytpunkt för mobil bredd

[ctx: theme layout]
en: Modern
sv: Modernt

en: Monday
sv: Måndag

en: Move down
sv: Flytta nedåt

en: Move up
sv: Flytta dig uppåt

en: Name field
sv: Namnfält

en: Next
sv: Nästa

en: No Repeat
sv: Ingen upprepning

en: No borders
sv: Inga gränser

[ctx: label for css property "no-repeat": do not repeat image in background]
en: No repeat
sv: Ingen upprepning

en: No results found.
sv: Inga resultat hittades.

en: No special pages found.
sv: Inga speciella sidor hittades.

en: None
sv: Ingen

en: Note: standard page title will be hidden.
sv: Observera: standardsidans titel kommer att döljas.

en: Number of items
sv: Antal artiklar

en: Oops! That page can't be found.
sv: Oops! Den sidan kan inte hittas.

en: Open in new window
sv: Öppna i nytt fönster

en: Open link in new tab
sv: Öppna länken i en ny flik

en: Opened footer wigets area
sv: Öppnat området för peruk i sidfoten

en: Opening Hours
sv: Öppettider

en: Opening Hours settings
sv: Öppettider inställningar

en: Order Options
sv: Beställningsalternativ

en: Order by
sv: Beställning av

en: Overlay color
sv: Färg för överlagring

en: Overlay gradient
sv: Överlagring av gradient

en: Overlay opacity
sv: Opacitet för överlagring

en: PHP ZIP extension not found
sv: PHP ZIP-tillägget inte hittat

en: Page Color
sv: Sidans färg

en: Please do not close this browser window until the Layout package is imported completely.
sv: Stäng inte webbläsarfönstret förrän layoutpaketet är helt importerat.

en: Please understand that Layout Exporter does not export everything from WordPress, such as WooCommerce invoices or data from other 3rd party plugins. There are many other plugins available for migration purposes.
sv: Du måste förstå att Layout Exporter inte exporterar allt från WordPress, t.ex. fakturor från WooCommerce eller data från andra plugins från tredje part. Det finns många andra plugins tillgängliga för migreringssyften.

en: Position on website
sv: Placering på webbplatsen

en: Post Details
sv: Uppgifter om tjänsten

en: Posts
sv: Inlägg

en: Posts navigation
sv: Navigation av inlägg

en: Posts settings
sv: Inställningar för inlägg

en: Preview is displayed only in Customizer screen.
sv: Förhandsgranskningen visas endast på skärmen Customizer.

en: Previous
sv: Föregående

en: Price Table
sv: Prislista

en: Price table alignment
sv: Anpassning av pristabellen

en: Random
sv: Slumpmässig

en: Read more link
sv: Läs mer länk

en: Ready to use Citadela layouts
sv: Färdiga att använda Citadela-layouter

note: Description of the plugin
en: Ready to use layouts and blocks for Citadela with many customization options
sv: Färdiga layouter och block för Citadela med många anpassningsmöjligheter

note: translators: %s plugin's name
en: Recently activated theme is not compatible with %s plugin, therefore the plugin was deactivated.
sv: Det nyligen aktiverade temat är inte kompatibelt med %s-plugin, därför har pluginet avaktiverats.

en: Regular
sv: Regelbunden

en: Remove image
sv: Ta bort bilden

[ctx: label for css property "repeat": repeat image in background]
en: Repeat
sv: Upprepa

[ctx: label for css property "repeat-x": repeat horizontally image in background]
en: Repeat horizontally
sv: Upprepa horisontellt

[ctx: label for css property "repeat-y": repeat vertically image in background]
en: Repeat vertically
sv: Upprepa vertikalt

en: Replace default label of the field.
sv: Ersätt fältets standardbeteckning.

en: Replace image
sv: Ersätt bilden

en: Required plugins
sv: Plugins som krävs

en: Reset
sv: Återställ

en: Responsive Spacer
sv: Responsivt avståndstagande

en: Responsive Text
sv: Responsiv text

en: Responsive options applied under screen width
sv: Responsiva alternativ tillämpas under skärmbredden

en: Reusable Blocks
sv: Återanvändbara block

en: Reusable blocks settings
sv: Inställningar för återanvändbara block

en: Right
sv: Höger

en: Right side
sv: Höger sida

en: Saturday
sv: Lördag

en: Save Settings
sv: Spara inställningar

en: Search Special ages
sv: Sök särskilda åldrar

en: Search results for:
sv: Sökresultat för:

en: Select Google Font for your website
sv: Välj Google Font för din webbplats

en: Select Layout package
sv: Välj Layout-paket

en: Select alignment
sv: Välj inriktning

en: Select alignment on mobile design
sv: Välj inriktning på mobil design

en: Select background type
sv: Välj bakgrundstyp

en: Select color combinations for your website
sv: Välj färgkombinationer för din webbplats

en: Select font weight
sv: Välj typsnittsvikt

en: Select image
sv: Välj bild

en: Select layout
sv: Välj layout

en: Select layout for website header
sv: Välj layout för webbplatsens rubrik

en: Select layout for your website
sv: Välj layout för din webbplats

en: Select size
sv: Välj storlek

en: Semi-bold
sv: Halvfet stil

en: Service description text
sv: Text för beskrivning av tjänsten

en: Service header
sv: Tjänstehuvud

en: Set background image
sv: Ställ in bakgrundsbilden

en: Set custom image
sv: Ställ in en anpassad bild

en: Set custom logo image
sv: Ställ in en anpassad logotypbild

en: Set header color as background image overlay
sv: Ställ in rubrikens färg som bakgrundsbildsoverlay

en: Sets if widgets in footer are opened or closed by default on mobile after page load. Applicable if collapsible widgets are enabled.
sv: Ställer in om widgetar i sidfoten ska öppnas eller stängas som standard på mobiler efter att sidan laddats. Gäller om hopfällbara widgetar är aktiverade.

en: Settings
sv: Inställningar

en: Settings Saved
sv: Sparade inställningar

en: Settings for main menu in header
sv: Inställningar för huvudmenyn i rubriken

en: Settings for site header
sv: Inställningar för webbplatsens rubrik

en: Shadow Settings
sv: Inställningar för skugga

en: Shadow color
sv: Skugga färg

en: Show always
sv: Visa alltid

en: Show button with link
sv: Visa en knapp med länk

en: Show categories
sv: Visa kategorier

en: Show date
sv: Datum för utställningen

en: Show description
sv: Visa beskrivning

en: Show discount price
sv: Visa rabatterat pris

en: Show featured image
sv: Visa den presenterade bilden

en: Show header over content
sv: Visa rubriken över innehållet

en: Show icon
sv: Visa ikon

en: Show image
sv: Visa bilden

en: Show image as icon
sv: Visa bilden som ikon

en: Show in menu
sv: Visa i menyn

en: Show link to manage Reusable blocks in admin menu
sv: Visa länken för att hantera återanvändbara block i administratörsmenyn

en: Show locations
sv: Visa platser

en: Show only on mobile
sv: Visa endast på mobilen

en: Show opening hours on your website.
sv: Visa öppettider på din webbplats.

en: Show or hide Cluster block only on mobile screen size.
sv: Visa eller dölja klusterblocket endast vid mobil skärmstorlek.

en: Show preview of Announcement Bar
sv: Visa förhandsvisning av Announcement Bar

en: Show transparent header without additional background settings.
sv: Visa en transparent rubrik utan ytterligare bakgrundsinställningar.

en: Show website
sv: Visa webbplats

[ctx: settings]
en: Simple
sv: Enkelt

en: Simple layout
sv: Enkel layout

en: Simple settings
sv: Enkla inställningar

en: Simple settings allow you to show simple text and button in your announcements bar. Colors can be customized via WordPress customizer.
sv: Med enkla inställningar kan du visa enkel text och knappar i meddelandebalken. Färgerna kan anpassas via WordPress customizer.

en: Simple text styles
sv: Enkla textstilar

en: Simplified typography styles for blog posts pages
sv: Förenklad typografi för blogginläggssidor

en: Single color
sv: Enkel färg

en: Single color overlay
sv: Enfärgad överlagring

en: Sizes for Content, Wide and Fullwidth layout types used in design.
sv: Storlekar för innehåll, bred och fullbred layouttyper som används i designen.

en: Skip number of posts from start
sv: Hoppa över antalet inlägg från början

en: Small
sv: Liten

en: Small size
sv: Liten storlek

en: Space around logo
sv: Utrymme runt logotypen

en: Space around menu button
sv: Utrymme runt menyknappen

en: Spacer height in
sv: Avståndshöjd i

en: Spacer settings
sv: Inställningar för distanser

en: Spacing Settings
sv: Inställningar för avstånd

[ctx: post type singular name]
en: Special Page
sv: Särskild sida

[ctx: admin menu]
en: Special Pages
sv: Särskilda sidor

[ctx: post type general name]
en: Special Pages
sv: Särskilda sidor

en: Special container that is always on full width if there is no sidebar or columns. You can insert there other blocks and set container background.
sv: Särskild behållare som alltid har full bredd om det inte finns någon sidofältare eller kolumner. Du kan infoga andra block och ställa in bakgrund för behållaren.

en: Special page updated.
sv: Specialsidan har uppdaterats.

en: Special pages list
sv: Förteckning över särskilda sidor

en: Special pages list navigation
sv: Navigering i listan över särskilda sidor

en: Spread radius
sv: Spridningsradie

en: Sticky header on desktop
sv: Klisterhuvud på skrivbordet

en: Sticky header on mobile
sv: Sticky header på mobiler

en: Sticky header settings
sv: Inställningar för klibbiga rubriker

en: Sticky posts first
sv: Klistermärkta inlägg först

en: Styles
sv: Stilar

en: Subtitle
sv: Undertitel

en: Subtitle color
sv: Färg på undertexten

en: Sunday
sv: Söndag

en: Table subtitle
sv: Tabellens undertitel

en: Table title
sv: Tabellens titel

en: Tag description
sv: Tagbeskrivning

en: Tag name
sv: Taggnamn

en: Tehre was an error with downloading layout
sv: Ett fel inträffade vid nedladdningen av layouten

en: Text Font
sv: Teckensnitt för text

en: Text alignment
sv: Anpassning av text

en: Text color
sv: Textfärg

en: Text color in custom header.
sv: Textfärg i anpassad rubrik.

en: Text displayed in the Infobar. It can contain HTML formatting such as URLs to link to your terms or privacy policy.
sv: Text som visas i Infobar. Den kan innehålla HTML-formatering, t.ex. webbadresser för att länka till dina villkor eller din integritetspolicy.

en: Text displayed on the button in announcements bar. Leave empty to hide the button.
sv: Text som visas på knappen i meddelandebalken. Lämna den tom om du vill dölja knappen.

en: Text displayed on the button. If no text is specified, X sign will be used to close Infobar.
sv: Text som visas på knappen. Om ingen text anges används X-tecknet för att stänga Infobar.

en: Text of announcement
sv: Texten i meddelandet

en: Thank you for activating Citadela Pro.
sv: Tack för att du har aktiverat Citadela Pro.

note: translators: %s plugin's name
en: The %s plugin could not be activated. It is not compatible with the current active theme.
sv: Insticksprogrammet %s kunde inte aktiveras. Det är inte kompatibelt med det aktuella aktiva temat.

en: The Citadela Layout requires these plugins. The required plugins will be installed and activated automatically. In case you don't have access to one of the plugins, some pages might be incomplete.
sv: Citadela Layout kräver dessa plugins. De nödvändiga insticksprogrammen installeras och aktiveras automatiskt. Om du inte har tillgång till en av plugins kan vissa sidor vara ofullständiga.

en: The content could not be imported.
sv: Innehållet kunde inte importeras.

en: The process can take anywhere between 30 seconds to 30 minutes depending on the size of the Layout package and speed of connection (mainly due to downloading demo images).
sv: Processen kan ta mellan 30 sekunder och 30 minuter beroende på Layoutpaketets storlek och anslutningshastighet (främst på grund av nedladdningen av demobilder).

en: Theme Layout
sv: Tema Layout

en: There was an error with installing plugins
sv: Ett fel uppstod vid installationen av plugins

en: Thick borders
sv: Tjocka gränser

en: Thin
sv: Tunn

en: Thin borders
sv: Tunna gränser

note: translators: 1. Start html anchor tag, 2. End html anchor tag
en: This setting defines whether to use our Citadela styles in %1$sThe Events Calendar%2$s plugin or use the plugin's styles.
sv: Den här inställningen definierar om du vill använda våra Citadela-stilar i %1$sThe Events Calendar%2$s-pluginet eller om du vill använda plugins stilar.

en: Thursday
sv: Torsdag

en: Tile
sv: Kakel

en: Tile Horizontally
sv: Kakel horisontellt

en: Tile Vertically
sv: Kakel vertikalt

en: Title
sv: Titel

en: Title color
sv: Titel färg

en: Titles Font
sv: Typsnitt för titlar

en: Titles Style
sv: Stil för titlar

en: To edit the image, you need permission to upload media.
sv: För att redigera bilden måste du ha behörighet att ladda upp media.

en: Top
sv: Topp

[ctx: position]
en: Top
sv: Topp

en: Top Left
sv: Överst till vänster

en: Top Right
sv: Överst till höger

en: Tracking ID
sv: Spårnings-ID

en: Tracking privacy
sv: Spårning av integritet

en: Transparent header
sv: Genomskinlig rubrik

en: Tueasday
sv: Tisdag

en: Tuesday
sv: Tisdag

en: Turn on Announcements bar functionality
sv: Aktivera funktionaliteten för meddelandebalken

en: Turn on Comments extension functionality
sv: Aktivera funktionen för tillägget Kommentarer

en: Type
sv: Typ

en: Type for search...
sv: Typ för sökning...

en: Typography
sv: Typografi

en: Upload an image file or pick one from your media library.
sv: Ladda upp en bildfil eller välj en från ditt mediebibliotek.

en: Uploaded ZIP file is not Citadela Layout package or it is old incompatible Layout package. Please download the newest package from your AitThemes account.
sv: Den uppladdade ZIP-filen är inte Citadela Layoutpaket eller är ett gammalt inkompatibelt Layoutpaket. Ladda ner det senaste paketet från ditt AitThemes-konto.

en: Uploading&#8230;
sv: Uppladdning&#8230;

en: Urls from editor comment text will be removed. Applied for user roles with edit post capability like Contributor and higher.
sv: Urls från redaktörens kommentartexter kommer att tas bort. Tillämpas för användarroller med möjlighet att redigera inlägg, t.ex. bidragsgivare och högre.

en: Urls from guest comment text will be removed
sv: Urls från gästkommentarer kommer att tas bort

en: Urls from non-editor comment text will be removed. Applied for user roles without edit post capability like Subscriber.
sv: Urls från kommentarer från andra än redaktörer kommer att tas bort. Tillämpas för användarroller utan möjlighet att redigera inlägg, t.ex. prenumerant.

en: Use Citadela styles
sv: Använd Citadela-stilar

en: Use Infobar on your website
sv: Använd Infobar på din webbplats

en: Use custom header
sv: Använd anpassad rubrik

en: Use custom width settings
sv: Använd anpassade breddinställningar

en: Use default font
sv: Använd standardtypsnitt

en: Use default font weight
sv: Använd standardtypsnittsvikt

en: Use responsive options
sv: Använd responsiva alternativ

en: Using font size from theme design.
sv: Använda teckensnittsstorlek från temadesignen.

en: Using letter spacing from theme design.
sv: Använd bokstavsavstånd från temadesignen.

en: Using line height from theme design.
sv: Använda linjehöjden från temadesignen.

en: Vertical offset
sv: Vertikal förskjutning

en: View Demo
sv: Visa demo

en: View layouts
sv: Visa layouter

en: View more
sv: Visa mer

en: Visibility on mobile
sv: Synlighet på mobiler

en: We keep your email so we can communicate with you about our product and services. For further details please see <a href="#">our privacy policy</a>.
sv: Vi sparar din e-postadress så att vi kan kommunicera med dig om våra produkter och tjänster. För mer information se <a href="#">Vår integritetspolicy</a>.

en: We keep your name so we can communicate with you about our product and services. For further details please see <a href="#">our privacy policy</a>.
sv: Vi behåller ditt namn så att vi kan kommunicera med dig om våra produkter och tjänster. För mer information se <a href="#">Vår integritetspolicy</a>.

en: We keep your website URL so we can communicate with you about our product and services. For further details please see <a href="#">our privacy policy</a>.
sv: Vi behåller din webbadress så att vi kan kommunicera med dig om våra produkter och tjänster. För mer information se <a href="#">Vår integritetspolicy</a>.

en: We're importing the Layout package...
sv: Vi importerar paketet Layout...

note: translators: 1. url to upgrading guide, 2. plugin's name
en: We've noticed that you're running an outdated version of PHP which is no longer supported, therefore <em>the plugin was deactivated</em>. Make sure your site is fast and secure, by <a href='%1$s'>upgrading PHP to the latest version</a>. Minimal requirement for %2$s is <strong>PHP 5.6.20</strong>.
sv: Vi har märkt att du använder en föråldrad version av PHP som inte längre stöds, därför har insticksprogrammet avaktiverats. Se till att din webbplats är snabb och säker genom att <a href='%1$s'>uppgradera PHP till den senaste versionen</a>. Minimikrav för %2$s är <strong>PHP 5.6.20</strong>.

note: translators: 1. url to upgrading guide, 2. plugin's name
en: We've noticed that you're running an outdated version of WordPress, therefore <em>the plugin was deactivated</em>. Make sure your site is secure and up to date, by <a href='%1$s'>updating WordPress to the latest version</a>. Minimal requirement for %2$s is <strong>WordPress 5.2</strong>.
sv: Vi har märkt att du använder en föråldrad version av WordPress och därför har insticksprogrammet avaktiverats. Se till att din webbplats är säker och uppdaterad genom att <a href='%1$s'>uppdatera WordPress till den senaste versionen</a>. Minimikrav för %2$s är <strong>WordPress 5.2</strong>.

en: Website URL field
sv: Fältet för webbplatsens URL

en: Wednesday
sv: Onsdag

en: Wide
sv: Bred

en: Wide size
sv: Bred storlek

en: Wide size width
sv: Bred storlek bredd

en: Widgets area in footer can be opened or closed on mobile.
sv: Widgets-området i sidfoten kan öppnas eller stängas i mobilen.

en: Width Settings
sv: Inställningar för bredd

en: With advanced settings you have full control over html and styles for your announcements bar.
sv: Med avancerade inställningar har du full kontroll över html och stilar för din meddelandebar.

en: You can import any of the available Citadela Layouts.
sv: Du kan importera alla tillgängliga Citadela-layouter.

en: Your comments help us to improve our products and services so we keep recording them. We use the comment also for future reference. For further details please see <a href="#">our privacy policy</a>.
sv: Dina kommentarer hjälper oss att förbättra våra produkter och tjänster, så vi fortsätter att registrera dem. Vi använder också kommentarerna för framtida referenser. För mer information se <a href="#">Vår integritetspolicy</a>.

en: Your current content will be deleted
sv: Ditt nuvarande innehåll kommer att raderas.

en: ZIP files
sv: ZIP-filer

en: button text
sv: knapptext

[ctx: Uploader: Drop Layout package here - or - Select Layout package]
en: or
sv: eller

en: read more text
sv: Läs mer text

en: row text...
sv: radtext...
